'Preuzimanjem Ingre profitirat će samo banke!'

'Da su država i Grad Zagreb sada ušli u otkup Arene Zagreb, spasili bi tvrtku, podigli vrijednost dionice, a sebi uštedjeli novac koji će isplatiti kroz anuitete za Arenu.

18.7.2012.
9:09
VOYO logo

Poslovna javnost u Hrvatskoj je s velikim iznenađenjem primila najavu Đuro Đaković Holdinga da namjerava preuzeti dubioznu Ingru, piše Poslovni dnevnik. Investicijski analitičari dvoje u isplativost ove investicije, a pojedini mali dioničari misle da iza svega stoje banke i politika.

Iz Đure Đakovića su za Poslovni dnevnik kazali, pak, da imaju viziju i snagu za restrukturiranje Ingre te da su spremni preuzeti najveći dio rizika i tereta. "Uspijemo li postaviti Ingru na noge, planiramo zadržati brend te dugoročno tvrtku razvijati u smjeru jake inženjerske kompanije kakva je Ingra nekoć i bila, a koja bi mogla objedinjavati ponudu svih domaćih kompanija koje kvalitetom svojih proizvoda i usluga mogu sudjelovati u ponudi najkompleksnijih investicijskih projekata na globalnom tržištu", stoji u odgovoru Uprave Đure Đaković Holdinga za list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ponuda će biti objavljena u roku od 30 dana, i do tada u tvrtki ne žele izlaziti s financijskim okvirom za akviziciju. Izračun pokazuje da bi ponuditelj za dionicu Ingre mogao platiti 5,97 kuna. Ako se uzme da je zagrebačka građevinska tvrtka izdala 13,54 milijuna dionica, dolazi se do iznosa od 80,8 milijuna kuna.

Tvrtka se mogla spasiti

Investicijski savjetnik Vilim Klemen smatra da će najprije Đuro Đaković morati objasniti svojim dioničarima, a onda i ostatku javnosti, zbog čega se odlučio investirati između 40 i 80 milijuna kuna u građevinsku tvrtku koja je vrijeme do stečaja brojala u satima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mali dioničar Ingre Ante Matovin, sa svojih 3.500 dionica, smatra da je ova tvrtka imala budućnost i da je država mogla bezbolno riješiti problem dugovanja ovog građevinara i bez uplitanja brodske tvrtke, pogotovo zbog značajne vrijednosti Ingrine imovine i ugovorenih poslova. "Otkupna vrijednost Arene Zagreb procijenjena je u 2016. na 82 milijuna eura. Da su država i Grad Zagreb sada ušli u otkup, spasili bi tvrtku, podigli vrijednost dionice, a sebi uštedjeli novac koji će isplatiti kroz anuitete za Arenu. Ovako će profitirati samo banke", smatra Matovin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo