Tijekom prezentacije programa Vlade u Saboru premijer Tihomir Orešković kao ciljeve najavio je da bi se gospodarski rast do 2020. godine trebao popeti na oko tri posto, izvoz porasti za 30 posto, a nezaposlenost pasti ispod 14 posto. Javni dug trebao bi u tom razdoblju pasti ispod 80 posto.
Kojim će mjerama doći do tih brojki Orešković nije precizirao, no ono što je sada izvjesno je da se odustalo od ekonomskih reformi koje je predlagao Most te da će Orešković prihvati preporuke njemačkog Instituta IFO On za Hrvatsku predviđa sedam ključnih reformi u područjima makroekonomije i financija, tržišta rada, mirovinskog sustava, obrazovanja, državne administracije / javnih financija, poslovnog okruženja i dugoročne strategije razvoja, prenosi kroatien.de.
Devalvacijom kune do novih radnih mjesta
IFO preporučuje devalvaciju kune za 13 posto u razdoblju od 7 do 13 godina. Preporuka je da bi HNB već uvedenu devalvaciju od 0,5 posto godišnje trebalo ubrzati.
U području financija, što se stanovništva tiče, navode da bi se, s obzirom na sadašnje probleme i veliki postotak loših kredita, u Hrvatskoj trebalo poraditi na opismenjavanju građana.
Devalvacija kune trebala bi se pozitivno odraziti na tržišta rada. IFO navodi da bi ona imala pozitivan efekt na strane investicije, a što bi u konačnici dovela do novih radnih mjesta.
Smanjenje minimalne plaće
Preporuka je da se ukine sadašnja minimalna plaća koja je jednaka za sve. U bavarskom institutu smatraju da bi ona trebala biti manja i različita od sektora do sektora.
Smanjenje minimalne plaće, mišljenje su, dovelo bi do zapošljavanja teško zapošljivih kategorija stanovništva.
U Hrvatskoj su mnogi plaćeni da ne rade
IFO predlaže rezanje broja zaposlenih u javnim službama, ali i smanjenje njihovih plaća.
Nijemci uviđaju da je u Hrvatskoj nezaposlenost velika jer nema dovoljno radnih mjesta, ali i zbog, kako navode, nemotiviranosti za rad. Zbog socijalnih povlastica i velikog broja umirovljenja osoba koje su radno sposobne mnogi su "plaćeni da ne rade".
Navode kako se emigracija od 2000. do 2010. smanjila za 18 posto, ali da je u istom razdoblju emigracija visokoobrazovanih porasla za 33 posto. Takav trend, navode, u budućnosti bi mogao ugroziti inovacije.
Zamrzavanje ulaganja u 3. stup
Što se tiče mirovinskog sustava, predlažu prestanak ulaganja u 3. mirovinski stup. Mišljenja su da je on ne samo teret za javne financije već i da je kao takav neodrživ. IFO preporučuje da bi trebalo revidirati invalidske mirovine i prijevremene mirovine.
U hrvatski školski sustav trebalo bi uvesti dualno obrazovanje, kako bi učenici obrtničkih zanimanja bili bolje osposobljeni za tržište rada. Također, navode da bi trebalo poraditi na obrazovanju na kategorija ljudi koji su godinama na burzi rada.
Prodajom državnih tvrtki zakrpati dug
IFO predlaže privatizaciju državnih kompanija, a novac od prodaje trebao bi se usmjeriti na smanjenje duga države. Navode da je nužno ograničiti pomoć države tvrtkama koje ima u vlasništvu, te jamstva koja izdaje za takve kompanije. To bi sve, navode, dovelo do rasterećenja javnih financija.
UHVAĆEN U LAŽI: Orešković izmislio da hrvatski kreditni rejting raste zbog njega?!