Radnik kojeg Hrvatski zavod za zapošljavanje pošalje na rad kod poslodavca koji ne isplaćuje plaće ima pravo odbiti takvu ponudu i zbog nje neće snositi nikakve posljedice. Doduše HZZ ima podatke o poslovanju poslodavaca koji su uključeni u programe aktivne politike zapošljavanja, jer su im oni to dužni dostaviti, no kad je riječ o oglasima nemaju mehanizam kojim bi kontrolirali kako posluju oni koji radnike traže
Trenutno je na stranicama HZZ-a aktivno 7.472 oglasa kojima poslodavci traže nešto više od 18,6 tisuća radnika, mahom na sezonskim poslovima. Među njima zasigurno ima i onih koji svoje obveze prema radnicima ne ispunjavaju.
Problemi s razmjenom podataka
Činjenica da se državnoj burzi događa da nezaposlene "šalje" kod poslodavca koji neispunjava svoje obveze prema radnicima posljedica je nepostojanja razmjene podataka među različitim službama. Primjerice, kada bi burza primala mjesečne podatke Porezne uprave o poslodavcima koji ne ispunjavaju svoje obveze, bilo prema radnicima bilo prema državi, onda bi i situacije u kojima se nezaposlenom nudi posao koji neće biti plaćen vjerojatno bile eliminirane. Međutim, i uz dobru razmjenu podataka trebalo bi propisati još neke osigurače, poput obveze burze da odbije objaviti oglas poslodavca koji ne posluje u skladu sa zakonskim normama.
Tada bi na mimimum bila svedena mogućnost da netko tko ne plaća radnike traži novu besplatnu radnu snagu. Burza, prema sadašnjim zakonskim odredbama, nema mogućnosti da odbije objavu nekog oglasa za slobodna radna mjesta čak i onda ako je "javna stvar" da je riječ o lošem poslodavcu. Kada imaju saznanja o poslovanju određenog poslodavca, nezaposlenog koji odgovara traženom profilu radnika pa bi mu taj posao trebao biti ponuđen, upozorit će na problem. Drugim riječima, signalizirat će mu da taj posao odbije, a odbijanje posla neće biti sankcionirano brisanjem iz evidencije zbog odbijanja ponuđenog posla, piše Novi list.