"U siječnju će istina o stvarnom stanju izaći na vidjelo", najavljuje Deutsche Welle ističući kako ministri financija europskih zemalja nisu uspjeli odraditi svoj posao u zakazanom roku.
Naime, po nalogu svojih šefova od 9. prosinca do danas trebali su prikupiti oko 150 milijardi eura bilateralnih kredita namijenjenih Međunarodnom monetarnom fondu. Novac je to koji se trebao koristiti za stabilizaciju eurozone.
Loše prognoze Europske banke
Jedino što su uspjeli je ustanoviti da Velika Britanija u toj akciji ne želi sudjelovati, a da Njemačka središnja banka još o svemu razmišlja. No, utješna je činjenica da su zemlje koje uopće nisu članice eurozone (Češka, Poljska, Švedska) pristale na dodatne kredite MMF-u. Njemačka središnja banka kredit u iznosu od 45 milijardi eura MMF-u će isplatiti tek kada bude jasno da će u toj akciji sudjelovati i članice Fonda izvan Europe.
U međuvremenu, Europska središnja banka (ESB) je objavila loše prognoze. Po njoj će osobito zadužene zemlje članice eurozone, nakon Božića trebati oko 200 milijardi eura svježeg kapitala kako bi isplatile dospjele državne obveznice i mogle se refinancirati. Pritom iz banke poručuju da postoji veliki rizik vezan uz stabilnost eurozone. Istovremeno, šef ESB-a Mario Draghi pred Europskim parlamentom je kazao kako raspad monetarne unije ne vidi kao opciju. No, iznova je naglasio da neće popustiti pritisku visoko zaduženih zemalja Europe na Europsku središnju banku od koje se traži kupovina njihovih državnih obveznica u "velikom stilu".
Kako bi si banke u Europi ponovo međusobno posuđivale novac, te istovremeno bile spremne davati kredite i privredi, Europska je središnja banka najavila da će od srijede bankama na raspolaganje staviti neograničenu količinu kredita s vrlo povoljnom kamatom od samo jedan posto i s rokom otplate od tri godine.
Ugovor o fiskalnoj uniji u ožujku
Europski ministri financija su se u ponedjeljak dogovorili i da stalni Europski fond za spašavanje eura s radom započne šest mjeseci ranije no što je planirano.
Istovremeno, nacrt ugovora nove fiskalne unije u kojoj bi po mogućnosti sudjelovale sve zemlje Europske unije osim Velike Britanije svjetlo dana bi trebao ugledati u siječnju ili najkasnije početkom veljače. Konačni ugovor bi, pak, trebao biti potpisan u ožujku a na snagu bi trebao stupiti prije ljeta 2012.