PRAVA ISTINA O GOSPODARSTVU: /

Zaposlenost pada, BDP raste: a tko plaća ceh?

Image
Foto: PIXSELL, Davor Puklavec

U Hrvatskoj, kažu, konačno raste sve što bi trebalo rasti – izvoz, proizvodnja, potrošnja, što bi trebalo značiti da konačno živimo bolje.

14.12.2015.
7:00
PIXSELL, Davor Puklavec
VOYO logo

Naime, kako su prenijeli analitičari Raiffeisen banke, prema posljednjim podacima DZS-a, broj zaposlenih osoba u listopadu spustio se na 1,329 milijuna što je za 16.844 ili 1,3 posto manje u odnosu na prethodni mjesec. U odnosu pak na prošlogodišnji listopad, broj zaposlenih je niži za 10.117 što je pad od 0,8 posto.

Image
DRŽAVNI ZAVOD OBJAVIO: /

Hrvatski BDP u trećem tromjesečju porastao 2,8 posto

Image
DRŽAVNI ZAVOD OBJAVIO: /

Hrvatski BDP u trećem tromjesečju porastao 2,8 posto

Živimo li dakle doista bolje, i u čemu se to očituje, ako bi ključni cilj svake ekonomije trebao biti značajniji rast zaposlenosti, za Novi List analizira prof. dr. Marijana Ivanov, s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Da, u prosjeku živimo bolje, što znači – ne svi. Hrvatskoj se događa fenomen poznat pod nazivom jobless growth – rast bez rasta zaposlenosti. BDP raste, stopa nezaposlenosti je zbog demografskih kretanja i administrativnih promjena na nižoj razini nego proteklih godina, ali u isto vrijeme nema značajnih pomaka u novom zapošljavanju.

Pad nezaposlenosti

Na godišnjoj razini događa se pad zaposlenosti, iako se dio ljudi nekako snalazi kroz različite povremene i sezonske poslove. Osim toga i dalje postoji problem neusklađenosti znanja i vještina na strani ponude rada u odnosu na potrebe potražnje zbog čega se javlja problem tzv. strukturne nezaposlenosti. Javni sektor do sada krizu praktički još nije ni osjetio te i dalje daje određeni doprinos zapošljavanju, ali izgledno je da će se u skoroj budućnosti i tu događati promjene s negativnim učincima na zaposlenost" ističe Ivanov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se plaća tiče, kaže da je iznos sredstava za njihovu isplatu u svim sektorima ograničen, a ako, kaže, ne rastu prihodi poduzeća nema ni novog zapošljavanja, dok pritisci za rastom plaća i sindikalni zahtjevi za sprječavanjem njihovog smanjenja rezultiraju manjim brojem zaposlenih osoba.

Čitava Europa pogođena

Fenomen rasta bez rasta zaposlenosti stoga je prilično izražen u cijeloj Europi, a i prije nas su ga zabilježila brojna europska gospodarstva, a posebno u djelatnostima koje ostvaruju veću dodanu vrijednost uz manji broj zaposlenih, napominje Ivanov.

Kaže da se, uz rast dodane vrijednosti i pad zaposlenosti, povećava se produktivnost pa bilježimo i određene pozitivne pomake u rastu konkurentnosti domaće proizvodnje, što se uz učinke većih stopa rasta BDP-a u drugim zemljama odražava i na rast hrvatskog izvoza.

Radi se više, za istu plaću

"Zaposleni, posebno u privatnom sektoru, tako praktički rade više i stvaraju više za istu plaću, a u okruženju deflacije ona realno vrijedi više. Međutim, i rast BDP-a je pod značajnim učinkom deflacijskih procesa, a tek dijelom rezultat ekspanzije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rast produktivnosti u privatnom sektoru povoljno utječe na otvaranje prostora tom sektoru za nove investicije, iako ne u svim djelatnostima, potom na eventualno vraćanje dugova (razduživanje), plaćanje poreza, pa i starih poreznih obveza, što utječe na daljnju cirkulaciju novca i pokretanje ekonomije, zaključuje zaključuje Ivanov.

Novi list / Danas.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo