Naime, analitičari Barclaysa su uvjereni da hrvatska Vlada nije učinila dovoljno da izbjegne pad kreditnog rejtinga iz investicijskog u kategoriju 'junk' (smeće).
"Nakon sastanaka u Zagrebu mislimo da je realno da će Hrvatska u ožujku izgubiti postojeći investicijski rejting", upozoravaju ulagače u hrvatske obveznice iz banke koja je generalni sponzor Premier lige. Ipak, ističu da ne vjeruju da će pad kreditnog rejtinga za Hrvatsku imati iste posljedice kao u Mađarskoj, gdje je mađarska valuta u siječnju zabilježila povijesni pad, a kamate na obveznice su u jednom danu rasle i za pola postotnog poena i sredinom siječnja iznosile su 11,3 posto.
'A start... but still too little, too slow'
Iz Barclaysa napominju i to da je kreditna agencija Fitch dala Hrvatskoj još malo vremena da pokaže spremnost na strukturne reforme, te ističu da je najveći problem to što je Vlada u proračunu za ovu godinu izabrala pravi smjer, ali da su promjene koje on donosi premalo i da su spore, prenosi Novi list.
"A start... but still too little, too slow" (to je početak, ali još uvijek premalo i presporo), slikovito se ocjenjuju potezi Vlade. Kao pozitivan primjer ističu da je po prvi put u povijesti Hrvatska srezala proračunsku potrošnju u odnosu na prethodnu godinu, da deficit pada sa 5,5 posto BDP-a iz 2011. godine na 3,8 posto u ovoj godini. No, "Vladine su mjere jednokratne i nedovoljno ambiciozne", ocjenjuje se u nastavku.
Ni turizam neće donijeti rast BDP-a
Analitičari Vladi zamjeraju da nije imala snagu riješiti najveće strukturalne probleme, golemi javni sektor i rigidno radno zakonodavstvo, koje je ipak stavila na dnevni red u ožujku. Kao rješenje i oni predlažu korjenite promjene na tržištu rada i internu devalvaciju, što je moguće provesti kroz rast cijena ili smanjenje plaća, jer su uvjereni da je mala šansa da se Hrvatska odluči za devalvaciju kune.
Nadalje, u Barclaysu ne vjeruju da bi Hrvatska i uz dobru turističku sezonu u ovoj godini mogla ostvariti rast BDP-a, a Vladini planovi o rastu od 0,8 posto temeljeni na investicijama čine im se i više nego optimističan scenarij, pogotovo što je većina projekata koji se najavljuju u pripremnoj fazi. Zbog svega navedenog, u Barclaysu procjenjuju da će hrvatski rejting pasti krajem ovog mjeseca.