'Povucite novac iz Hrvatske u Ukrajinu ili Litvu'

Novac kojim ste kreditirali Hrvatsku prebacite u Ukrajinu ili druge zemlje srednjeistočne Europe, poput Litve, preporučila je svojim klijentima jedna od najvećih britanskih banki, Barclays banka.

3.3.2012.
10:17
VOYO logo

Naime, analitičari Barclaysa su uvjereni da hrvatska Vlada nije učinila dovoljno da izbjegne pad kreditnog rejtinga iz investicijskog u kategoriju 'junk' (smeće).

"Nakon sastanaka u Zagrebu mislimo da je realno da će Hrvatska u ožujku izgubiti postojeći investicijski rejting", upozoravaju ulagače u hrvatske obveznice iz banke koja je generalni sponzor Premier lige. Ipak, ističu da ne vjeruju da će pad kreditnog rejtinga za Hrvatsku imati iste posljedice kao u Mađarskoj, gdje je mađarska valuta u siječnju zabilježila povijesni pad, a kamate na obveznice su u jednom danu rasle i za pola postotnog poena i sredinom siječnja iznosile su 11,3 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'A start... but still too little, too slow'

Iz Barclaysa napominju i to da je kreditna agencija Fitch dala Hrvatskoj još malo vremena da pokaže spremnost na strukturne reforme, te ističu da je najveći problem to što je Vlada u proračunu za ovu godinu izabrala pravi smjer, ali da su promjene koje on donosi premalo i da su spore, prenosi Novi list.

"A start... but still too little, too slow" (to je početak, ali još uvijek premalo i presporo), slikovito se ocjenjuju potezi Vlade. Kao pozitivan primjer ističu da je po prvi put u povijesti Hrvatska srezala proračunsku potrošnju u odnosu na prethodnu godinu, da deficit pada sa 5,5 posto BDP-a iz 2011. godine na 3,8 posto u ovoj godini. No, "Vladine su mjere jednokratne i nedovoljno ambiciozne", ocjenjuje se u nastavku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ni turizam neće donijeti rast BDP-a

Analitičari Vladi zamjeraju da nije imala snagu riješiti najveće strukturalne probleme, golemi javni sektor i rigidno radno zakonodavstvo, koje je ipak stavila na dnevni red u ožujku. Kao rješenje i oni predlažu korjenite promjene na tržištu rada i internu devalvaciju, što je moguće provesti kroz rast cijena ili smanjenje plaća, jer su uvjereni da je mala šansa da se Hrvatska odluči za devalvaciju kune.

Nadalje, u Barclaysu ne vjeruju da bi Hrvatska i uz dobru turističku sezonu u ovoj godini mogla ostvariti rast BDP-a, a Vladini planovi o rastu od 0,8 posto temeljeni na investicijama čine im se i više nego optimističan scenarij, pogotovo što je većina projekata koji se najavljuju u pripremnoj fazi. Zbog svega navedenog, u Barclaysu procjenjuju da će hrvatski rejting pasti krajem ovog mjeseca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo