Pri tome je realna godisnja stopa rasta najvisa zabiljezena stopa od listopada 2007. godine (kada je realan godisnji rast iznosio 3,8 posto) dok je blaza stopa rasta u nominalnim iznosima djelomicno posljedica i izostanka inflatornih pritisaka u vecini kategorija potrosnje, navode RBA analiticari u svojoj analizi.
Prema desezoniranim podacima na mjesecnoj razini realno je zabiljezen blagi rast od 0,8 posto dok je u nominalnim iznosima zabiljezen rast od 0,3 posto (rastu na mjesecnoj razini zasigurno su pridonijela sezonska snizenja u sijecnju).
S druge strane, prema izvornim neprilagodenim indeksima zabiljezen je realan godisnji rast od 4,0 posto (nominalno +1,8 posto) dok je u odnosu na prosinac 2014. godine zabiljezen realan pad od cak 22,4 posto (nominalno -23 posto).
Snazne mjesecne stope pada pri tome su najvjerojatnije odraz pojacane blagdanske potrosnje u prosincu u odnosu na sijecanj.
Konacni podaci DZS-a najavljeni su za 19. ozujka.
Godisnjem rastu realnog prometa u trgovini na malo u sijecnju najvjerojatnije je pridonijela i pojacana prodaja automobila koja je zabiljezila godisnji rast od 16,5 posto, ali i niska baza. Naime, u sijecnju 2014. godine zabiljezena je tek vrlo blaga godisnja stopa rasta od svega 0,2 posto dok je godinu ranije ostvaren razmjerno snazan pad od 6,7 posto.
Stoga je izgledno da je trgovina na malo vec dosegnula svoje minimalna razine. Ipak, znacajniji opravak i povratak prometa na razine iz 2008. godine uvelike ce ogranicavati teski uvjeti i izostanak oporavka na trzistu rada buduci da su potrosaci uglavnom usmjerili potrosnju na zadovoljavanje osnovnih zivotnih potreba, navodi se u RBA analizi.