Pogledajte gdje se u Hrvatskoj tuku za radnike

Samo u najmanjoj općini u Hrvatskoj ima više posla nego radnika.

10.4.2010.
20:55
VOYO logo

Sasvim neuobičajeno za hrvatske prilike, u Lovasu, nadomak granice sa Srbijom, znatno je manja ponuda radne snage od potražnje. Samo u posljednjih nekoliko mjeseci u Lovasu je stotinjak novozaposlenih, što je za općinu od 1500 duša, kao da se u Zagrebu u pola godine otvori 50 tisuća radnih mjesta!

"Možda zvuči pretenciozno kad neki ovo što se događa u Lovasu uspoređuju s američkim snom jer plaća od 3500 kuna svakako nije ona iz američkog sna. Ali takva plaća u Lovasu i Zagrebu nije isto. Ovdje ljudi imaju okućnice, gdje uzgoje sve što im je potrebno, i svoju plaću, kao u Zagrebu ili nekom drugom velikom gradu, ne troše u najvećoj mjeri za hranu", kaže načelnik općine Lovas Stjepan Milas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tvornici Triko 140 žena šiva trikotažu za talijansku tvrtku Benetton. U Lovasu nije bilo moguće pronaći toliko radnica pa su vlasnici Trikoa morali radnu snagu potražiti u okolici. Sretne su zbog redovitih plaća i stimulacija od 500 kuna mjesečno koju dobiva svaka radnica ako mjesečno ostvari zaradu veću od 3500 kuna, piše Jutarnji list.

Svaka radnica ima Mercedes

"Svaka naša radnica ima Mercedes", dodaje u šali najveći poslodavac u tom kraju, Stanko Ivanek, čija tvrtka Triko, zajedno s pogonom u Iloku, zapošljava više od 220 radnika. Naime, šivaći strojevi na kojima rade tehnološki su ono što je Mercedes među automobilima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako iz nekih obitelji u Trikou radi više žena, u neke kuće mjesečno stiže od deset do petnaest tisuća kuna.

Vlasnik Poljoprivredne zadruge Arator u Lovasu Adam Rendulić našao se na istim mukama kao i vlasnici Trikoa. Jedva je uspio pronaći 26 sezonskih radnika za rezidbu vinograda, a posao im je ponuđen sve do berbe. Za nekoliko tjedana farma muznih krava udvostručit će broj grla, sa 200 na 400, pa će trebati još nekoliko radnika. No, Rendulić ne zna gdje će ih pronaći.

Na okopavanju ili berbi vinograda ima radnika koji na posao dolaze iz Šida ili okolnih srijemskih sela, s druge strane granice.

Općina Lovas pomaže i mlade roditelje. U ovoj godini za prvo dijete svakoj obitelji dat će tri tisuće kuna te još tisuću u iduće četiri. Za drugo dijete pomoć Općine roditeljima bit će četiri tisuće kuna, za treće pet, a za četvrto i svako sljedeće dijete šest tisuća kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom Domovinskog rata u Lovasu se dogodio jedan od najužasnijih ratnih zločina kada su pripadnici srpskih paravojnih jedinica i JNA u listopadu 1991. u minsko polje natjerali Hrvate. Tada je poginulo 24 mještana Lovasa, a tridesetak ih je ranjeno.

Dvadesetak godina poslije Srbi iz Srijema dolaze za nadnicu u vinograde oko Iloka, Lovasa, Šarengrada. Nema incidenata, njihovi poslodavci Hrvati uredno im isplaćuju nadnice, a oni se biciklima, motorima ili pokojim starim Yugom navečer vraćaju u svoja sela s druge strane granice, zadovoljni zaradom u džepu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članci:

arti-201003260251006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo