OTP banka, kako je već poznato, kreditirala je Fimu Ami s Malte da zadrži dionice nakon problema s Merril Lynchom. Fima Ami taj kredit nije vratila, pa su Podravkine dionice, prema slovu ugovora, postale vlasništvo banke.
Međutim, OTP je kredit plasirao iz depozita koji je položio MOL, a dvije su strane potpisale ugovor u kojemu piše kako se OTP, u slučaju da Fima Ami ne vrati kredit, ima pravo naplatiti iz toga pologa, nakon čega MOL stupa u izravnu relaciju prema Podravkinim dionicama deponiranima na Malti. Upravo takva situacija nastupila je u četvrtak u ponoć, piše Večernji list.
Ipak, OTP iz nekog razloga nije aktivirao mogućnost naplate iz MOL-ova depozita, čime bi iz angažmana u vezi s Podravkinim dionicama izišao financijski neokrznut.
Podravka je u cijeloj priči pozadinski jamac Fimi Ami. Bivši menadžment obvezao se nadoknaditi razliku između tržišne vrijednosti Podravkinih dionica i iznosa kredita, a riječ je o oko deset milijuna eura, od čega je Podravka već dala 6,2 milijuna u obliku depozita u OTP-u.
Razvoj situacije pokazuje kako bi se mađarski bankari radije naplatili Podravkinim novcem nego MOL-ovim depozitom.
"OTP je sada vlasnik dionica i oni su nas pozvali na sastanak. Mogu pretpostaviti kako će nam ponuditi da otkupimo dionice i nadoknadimo razliku u cijeni, međutim, to ne možemo napraviti iz nekoliko razloga. Najvažniji je taj što bismo dionice od OTP-a kupili po cijeni od oko 460 kuna, dok je tržišna trenutačno znatno niža, pa bismo druge dioničare stavili u neravnopravan položaj. Mali dioničar koji ima i samo jednu dionicu mogao bi nas prozvati, ako ne i tužiti, zašto i od njega nismo kupili tu dionicu po 460 kuna", izjavio je Vitković, koji je u utorak otputovao u Budimpeštu na sastanak.
Slučaj na sudu
Prema njegovim riječima, Podravki je prihvatljivo rješenje prema kojemu bi se OTP zadovoljio vlasništvom nad 10,64 posto njezinih dionica te se odrekao već položenog depozita od 6,2 milijuna eura, ali i drugih potraživanja od Podravke, a ona su regulirana ugovorima što ih je potpisala bivša uprava.
Dok OTP banka smatra da su ugovori pravno valjani, Podravka osporava njihovu legitimnost, jer su, objašnjava Vitković, potpisani mimo propisane procedure, a također su predmet pravosudnog postupka.
Prema informacijama koje se mogu iščitati iz USKOK-ove optužnice protiv Polančeca i Podravkinih menadžera, koprivnička kompanija ima još jedno uporište za potencijalno sudovanje s OTP-om – mađarska se banka kompromitirala prigodom otvaranja depozitnog računa na koji je Podravka uplatila 6,2 milijuna eura.
Otvaranje računa hrvatske pravne osobe u inozemstvu mora odobriti Hrvatska narodna banka. Podravkino obrazloženje kako je riječ o pologu za buduće akvizicije u Mađarskoj HNB nije prihvatio. Na članak koji je objavio Večernji list a prenio Danas.hr, pod naslovom "Mađari sa 10,64% dionica najveći vlasnici Podravke!", Podravka je reagirala priopćenjem.
"U jednom dijelu teksta navodi se izjava Miroslava Vitkovića, predsjednika Uprave Podravke, kojom on potvrđuje da je OTP sada vlasnik Podravke. Dakle, izjava koju je Miroslav Vitković dao na navedenu temu krivo je interpretirana. Predsjednik Uprave Podravke izjavio je kako postoji mogućnost da na temelju potpisanih ugovora OTP postane vlasnikom 10,64 % dionica Podravke, međutim kako postoji još niz radnji koje je potrebno učiniti od strane OTP-a kako bi se to i ostvarilo. Bitno je reći kako i jedna i druga strana, odnosno i Podravka i OTP žele mirnim putem razriješiti trenutnu situaciju te se razmatraju razni modeli rješenja", navodi se u priopćenju.
Prethodni članci:
arti-201006210164006 arti-201009150998006 arti-201009110023006