"Šest elementarnih nepogoda u pet godina, od kojih je najteža bila poplava 2010. kada nam je stradao dobar dio voćnjaka koji se do danas nije oporavio. To je ujedno bila jedina situacija kada nam je država isplatila dio štete, bijednih deset posto od stvarnih troškova", pričaju Kolundžići za Agroklub.com.
U OPG-u Kolundžić radi tim od troje ljudi. Uz državne potpore za podizanje novih nasada podigli su gotovo 6 hektara voćnjaka te su se naposljetku počeli baviti i uzgojem buče i proizvodnjom bučinog ulja. Na proizvodnju buče odlučili su se jer su počeli koristiti domaće bučino ulje, a kada ga više nije bilo, kupili su ono iz trgovine i rekli - nikad više. Buču će ove godine saditi na oko 2 hektara s tendencijom povećanja, jer kako kažu, ljudi dobro reagiraju na proizvode i klimatski uvjeti su dobri za uzgoj.
Sve što uzgajaju prerađuju u gotove proizvode
"Iako se sada već pojavljuju brojni proizvođači, vidjet ćemo što će biti. Znate kako je kada se nešto popularizira, svi polete u to, a onda krah, prvo uzgoj nojeva, puževa, brusnica, pa aronije... čega sve ne", kažu Kolundžići.
Gotovo sve što uzgajaju prerađuju u gotove proizvode, kao što su voćna vina od maline, kupine i višnje, džemovi, ulje. Kažu, problem proizvođača poput njih je u tome što su u nekim situacijama premali za neka tržišta, a preveliki da bi svoju proizvodnju prodali na kućnom pragu.
Buduće poljoprivrednike savjetuju da se naoružaju strpljenjem i budu spremni puno raditi za malo novaca. Nadaju se i kako će i država pomoći poljoprivrednu proizvodnju, olakšati procedure jer trenutno je to sve dosta komplicirano. http://www.agroklub.com/povrcarstvo/uz-puno-rada-i-strpljenja-do-uhodanog-posla/12115/