Čak pola milijuna korisnika od prvog dana 2020. godine više neće moći koristiti kreditnu karticu American Expressa (Amex). S obzirom na to da se radi o velikom broju klijenata koji će se do tada morati prikloniti nekoj drugoj opciji, pojedine banke i marketinške agencije već su počele s pripremama kako bi privukle nove korisnike.
Amex je odustao od licencnog modela poslovanja zbog regulative EU-a koja se odnosi na platni promet, a njome su ograničene multilateralne naknade što su ih naplaćivale kartičarske kuće.
Kako je Amexov licencni partner PBZ Card postavlja se pitanje kakvu će alternativu stotinama tisuća klijenata ponuditi ta banka. Iako službenih informacija još uvijek nema, Novac doznaje da će PBZ, kao alternative Amexu, klijentima ponuditi kartice UnionPay koje su u vlasništvu najvećeg svjetskog izdavatelja kartica, China UnionPaya, a s kojim surađuje još od 2015. godine.
Pet milijardi kartica
Kineska kartičarska kuća ima nevjerojatnih pet milijardi kartica sa svojim logom, a već tri godine su na vrhu po iznosu transakcija. Sada su spremni za ulazak na europsko tržište, a prvi licencni ugovori u europskim zemljama postat će aktivni potkraj ove godine.
"Ne možemo potvrditi niti detaljnije komentirati suradnju s UnionPayom", kažu kratko iz PBZ Carda, ali podsjećaju da su u tijeku aktivnosti kojima je cilj da korisnicima i nakon 31. prosinca iduće godine pruže 'kvalitetne i konkurentne kartične usluge i pogodnosti'.
"Naši korisnici imaju visok stupanj vjernosti i pouzdanja u PBZ Grupu, a što potvrđuju i naša istraživanja prema kojima oni u cijelosti vjeruju da će im PBZ Card ponuditi visokokvalitetne zamjenske kartice kada za to dođe vrijeme", poručuju iz PBZ Carda.
I Diners vreba svoju priliku
U Kini je UnionPay imao gotovo monopolsku poziciju, a ulaskom na europsko tržište namjeravaju postati ozbiljna konkurencija Visi i MasterCardu.
Upravo je Visi i MasterCardu svojedobno onemogućen ulazak na kinsko tržište jer nisu mogle dobiti dozvolu vlasti. S druge strane, kartice UnionPaya izdavat će banke, kao treća strana, pa mu neće trebati dozvola europskih vlasti, piše Novac.
Diners, čije kartice u Hrvatskoj izdaje Erste Card Club (ECC), također vidi svoju priliku za širenje na hrvatskom tržištu.
"U ovom trenutku vidimo iznimno kvalitetne prilike za daljnji rast i razvoj kartičnog poslovanja. Stoga intenzivno radimo na uvođenju novih usluga, s naglaskom na unaprjeđenje digitalnog korisničkog iskustva", poručuju iz ECC-a.