'Hrvatska je na pragu depresije i socijalne krize'

Gospodarske crne brojke iz dana u dan preplavljuju Hrvatsku. Najnovija – 229 tisuća građana s 30. lipnja bilo je u blokadi. Istodobno, pao je broj zaposlenih u industriji, ali i potrošnja.

7.8.2012.
13:11
VOYO logo

"Ako bi se ove crne brojke ovako slagale do kraja ljeta ili, ne daj bože, do kraja godine, onda bi to značilo kolaps", kaže ekonomski analitičar Žarko Primorac. Iako smatra da je Vlada puno odgovornija od bivše i poduzima mjere, Primorac, barem za sada, ne vidi ogroman napredak, pogotovo u investicijama.

"Ako se radi o tome da će najesen pokrenuti ove velike energetske objekte, kao što je Plomin ili Ombla ili nešto treće, ja još uvijek nisam siguran jer je stupanj pripremljenosti projekata vrlo nizak", ističe Primorac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Nema naznaka da se crne brojke neće nastaviti'

Još slikovitije objašnjava ekonomski analitičar Guste Santini.

"Kada kupujte auto razmišljate tjedan dana, kad kupujete kuću, razmišljate mjesec dana, kada se udajete morate promijeniti deset dečki da vidite koja vam je prava investicija, ne ide to baš tako", kaže Santini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Padu potrošnje i zaposlenih u industriji Santini dodaje i za njega ključnu brojku – pad produktivnosti rada za 2,7 posto. To nitko nije identificirao, a znači da se za toliko u prosjeku smanjila konkurentnost hrvatske države, objašnjava Santini i naglašava da nema nikakvih naznaka da se crne brojke neće nastaviti.

"Padne li nam rejting u devetom mjesecu, a sve pokazuje i ukazuje da će rejting pasti, drama je tu, ne treba je zvati i to je najgora priča u cijeloj priči", zaključuje Santini.

'Čeka nas još dublja depresija'

Ekonomski analitičar Željko Lovrinčević u razgovoru za Večernji list ističe pad potrošnje u lipnju za čak 5,1 posto i kaže da je Vlada odabrala potpuno krivi koncept u borbi protiv recesije.

"Pouzdala se u veće porezno opterećenje i dodatno opterećenje kućanstava višim cijenama, i to fiksnih troškova. Podaci o trgovini na malo to dokazuju. Opterećena kućanstva do kraja godine trpjet će pad životnog standarda između 4 i 5 posto, dok će BDP pasti za 1,5 posto. Inflacija bi trebala biti do četiri posto. Konkurentnost tvrtki nije povećana, posebice izvoznika koji su trebali biti rasterećeni, a nisu to osjetili i troškovi su im ostali isti. Samim time nema investicija i ekonomija je na gubitku", istaknuo je dodavši da su sličan ili isti model koristili Italija, Portugal, Španjolska i Grčka, koje se sada koprcaju u dubokoj krizi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska, prema njegovom mišljenju, više nije u recesiji, sada je na pragu otvorene depresije i socijalne krize. "Hrvatska je u negativnoj spirali i sljedeća godina donijet će još dublju depresiju jer nezaposlenost neće padati, novca neće biti više budući da su fiksni troškovi i dalje na snazi", kazao je dodavši da će se uz to trošarine povećati i nestaje nulta stopa PDV-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo