Grad Zagreb i Vlada RH postigli su dogovor o modelu strateškog partnerstva za pokretanje proizvodnje u Imunološkom zavodu (IMZ). Prema tom dogovoru, za čiju realizaciju se još očekuje potvrda Skupštine Grada te potpisi premijera i gradonačelnika, proces bi se podijelio u dvije faze.
U prvoj bi Grad u Imunološki uložio 110 milijuna kuna, a u drugoj koja uključuje modernizaciju i gradnju novih pogona država bi upumpala još dodatnih 300 milijuna kuna.
Od 110 milijuna iz prve faze, 35 bi se iskoristilo za troškove prema dobavljačima, 32 za pokretanje proizvodnje virusnih cjepiva na postojećim lokacijama te ugovornu proizvodnju krvnih derivata, dok bi 43 milijuna poslužilo za financiranje operativnih troškova poslovanja tijekom izvođenja radova te modernizaciju pogona i opreme.
Poslovni plan s dva scenarija
Da bi Grad uložio u dokapitalizaciju Vlada mora dozvoliti dubinsko snimanje stanja u IMZ-u, ali i dati jamstvo na pravo korištenja matičnih sojeva morbila Edmonston-Zagreb, rubeole RA 27 /3 i parotitisa Leningrad3, uključujući vrijeme dok je Grad Zagreb u vlasničkoj strukturi društva.
Vlada će svoja potraživanja od 23 milijuna kuna pretvoriti u vlasnički udjel, a odreći će se hipoteka i zaloga nad nekretninama i matičnim sojevima virusa te izvršiti povrat drugih instrumenata osiguranja društvu.
Predviđa se da IMZ izradi poslovni plan s minimalno dva scenarija.
Prvi čini dokapitalizacija koja će se dijelom iskoristiti za izvršenje potrebnih ulaganja na postojećim lokacijama kako bi se pokrenula proizvodnja, a drugi treba predvidjeti dodatna ulaganja u izgradnju novih pogona na novoj lokaciji, piše Tportal
Proizvodni pogoni za brojne proizvode
Poslovni plan potrebno je izraditi u roku od 90 dana, a treba sadržavati i financijsku analizu isplativosti izgradnje novih proizvodnih pogona za: virusna cjepiva (ospice, rubeola, mumps), bakterijska cjepiva (tetanus, pertusis, difterija, meningokok), preparate iz ljudske plazme (albumini, imunoglobulini, specifični imunoglobulini protiv hepatitisa B, bjesnoće i tetanusa) te preparate iz konjske plazme (tetanusni antitoksini, zmijski antitoksini) te alergene.
Model strateškog partnerstva predviđa da se do zaključenja dokapitalizacije, odnosno 90 dana nakon potpisivanja ugovora, IMZ financira iz državnog proračuna.
Zagreb bi ulaganjem postao vlasnik oko 48 posto vlasništva, kao i država, dok bi ostalim dioničarima pripalo četiri posto.