PET KORAKA PRIJE NEGO SE UPUSTITE U POTRAGU: /

Tražite posao? Evo kako se pripremiti

Image
Foto: PIXSELL, Sanjin Strukić

Prije nego krenete u potragu za poslom, počnete slati zamolbe i životopise, uzmite si malo vremena i kvalitetno se pripremite.

18.10.2015.
14:10
PIXSELL, Sanjin Strukić
VOYO logo

Bez obzira imate li posao i tražite novi ili ste nezaposleni i tražite zaposlenje, evo nekoliko savjeta s portala Moj Posao o tome što je dobro učiniti prije nego što se uopće počnete prijavljivati na oglase.

1. korak: Definirajte čime se želite baviti, svoje jake strane, vještine i interese

Image
Foto: Scarleth Marie / Flickr

3. Pričajte sa sobom: Možda vam se čini ludo, ali ako ne možete nazvati prijatelja, razgovor sa sobom sljedeća je dobra ideja.

Ovo je najvažniji korak pomoću kojeg će pisanje molbe postati dječja igra, baš kao i razgovor za posao. Morate znati tko ste prije nego što odlučite što želite raditi!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez ikakvih ograničenja promislite o svojim kvalitetama, konkretnim vještinama koje posjedujete i onome čime biste se doista u poslu željeli baviti.

Sve to zapišite. Ovo su vaše trajne i neupitne kvalitete i postignuća. Možete ih navoditi uvijek, neovisno o oglasu za posao na koji se prijavljujete. Tako sastavljene kvalitete i dalje možete prilagođavati svakoj pojedinoj prijavi na oglas, ali barem ne morate o njima razmišljati svaki put kad se koncentrirate na pisanje molbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. korak: Usmjerite svoju potragu

Image
Foto: Giphy

Odlično je što ste svestrani, međutim prilagodba molbe i životopisa svakom oglasu za posao je neizbježna. Pojednostavite si život na sljedeći način:

Najprije definirajte područja unutar kojih ćete tražiti posao. Zatim sastavite po jedan primjerak molbe i životopisa prilagođen svakoj konkretnoj kategoriji.

To u praksi znači da ćete u svakom primjerku molbe navesti svoje kvalitete iz 1. koraka, a vještine ćete prilagoditi ovisno o kategoriji zanimanja koje ste odabrali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovi dragocjeni predlošci čine bazu vaše dokumentacije i uštedjet će vam vrijeme prilikom prijave na konkretan oglas. Jednako tako, ovo će vam olakšati prilagodbu na konkretne oglase jer će naknadne prilagodbe doista tražiti minimum vašeg vremena i truda.

3. korak: 'Proljetno čišćenje' društvenih mreža

Image
Foto: Giphy

Već je poznato da poslodavci vole provjeriti potencijalnog kandidata putem društvenim mreža. Zato provjerite svoje postavke privatnosti. Provjerite kako se korisnicima društvene mreže prikazuje vaš profil i koje vaše informacije su javno dostupne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ograničite sve što je strogo privatno, obrišite sve zbog čega vam je danas neugodno i pročistite profile od usputnih informacija koje bi o vama mogle poslati pogrešnu sliku.

Imate li profesionalni LinkedIn profil u životopis možete priložiti link na svoj profil.

4. korak: Revizija životopisa

Provjerite svoje predloške molbi i životopisa, zamolite osobu od povjerenja da ih pregleda i ukaže vam na eventualne greške. Zguglajte malo i pogledajte kako to rade drugi. Pažjivo birajte font i ograničite količinu informacija koje dajete u životopisu.

Image

Četiri jednostavna koraka do savršenog životopisa

Image

Četiri jednostavna koraka do savršenog životopisa

5. korak: Osigurajte preporuke

Nemojte čekati da vas poslodavac na razgovoru za posao pita imate li preporuku bivšeg poslodavca ili slažete li se da nazove vašeg bivšeg poslodavca radi preporuke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pripremite jednu ili dvije preporuke na vrijeme kako biste ih mogli priložiti u svakoj svojoj budućoj prijavi na oglas. Vodite računa o tome da su najbolje preporuke od vaših nadređenih (voditelj, menadžer, direktor, predsjednik uprave).

U iznimnim slučajevima koristit će preporuka kolege, a ukoliko tek trebate steći radno iskustvo za preporuku zamolite profesora i/ili mentora, piše Moj Posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Četiri jednostavna koraka do savršenog životopisa

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo