Imaju fakultete, ali moraju raditi poslove za koje je dovoljna srednja škola

Oko trećine osoba s višom školom radi poslove za koje je dovoljna srednja škola. Također, oko 43,2 posto magistara ili doktora radi na mjestima koja su ispod razine njihove stručne spreme.

28.7.2014.
10:46
VOYO logo

Tako pokazuje istraživanje 'Preobrazovanost radne snage na tržištu rada RH' Marije Bečić sa Sveučilišta u Dubrovniku koje je objavio zagrebački Ekonomski institut, piše Jutarnji list.

Kao mogući razlog pada vrijednosti diploma, autorica navodi da se 'u privatnom sektoru stečeni magisterij ili doktorat vrlo rijeko vrednuju prilikom zapošljavanja'. Kako pokazuje istraživanje koje obuvaća razdoblje od 1998. do 2010., ukupan udio prekoobrazovanih među zaposlenima u prosjeku iznosi oko 10 posto, a u krizi se povećao. Kao rizične skupine izdvajaju se žene i mladi koji 'zbog različitih nejednakosti ili nedostatka iskustva češće prihvaćaju mjesta za koja su preobrazovani'. Trend je najviše izražen u zdravstvu i socijalnoj skrbi, u poslovanju s nekretninama i u financijskom sektoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trajnost problema preobrazovanosti

Jedno od objašnjenja, ističe Bačić, može biti i privlačnost zapošljavanja u djelatnosti u kojoj su plaće najveće, ali upozorava da trajnost problema preobrazovanosti može biti i problem države.

'U nastojanju stvaranja i jačanja ljudskog kapitala, neke države odvajaju znatna sredstva za obrazovanje', navodi Bečić. A najveći udio prekoobrazovanih radnika je među onima s najvišim razinama obrazovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo