U Specijalnom rezervatu prirode Zasavica, koji se nalazi nešto sjevernije od Beograda, danas se prodaje najskuplji sir na svijetu. Osmislio ga je direktor Rezervata Slobodan Simić, koji kilogram sira spravljenog od magarećeg mlijeka prodaje za čak 1.000 eura. Naziv sira je Pule, a dobio ga je po magarećem potomku.
"Trenutačno imamo 120 magarica koje dnevno mogu proizvesti od dvije do maksimalno 11 litara mlijeka. Ovisno o tome koliko ih je u laktaciji. Naime, magarica u jednoj laktaciji, odnosno tijekom godine, može dati najviše 35 litara mlijeka, i to samo dok doji svoju pulad", priča Slobodan, koji je u posao krenuo prije dvije godine. Svoj poduzetnički pothvat uskoro će okruniti i ekskluzivnom ambalažom.
Cilj napraviti 100 kg sira odjednom
"Raspitao sam se koji je najskuplji sir na svijetu i vidio da je to do sada bio onaj od losa. Za funtu njegove težine odnosno 0,56 kilograma treba izbrojiti 550 američkih dolara. I odmah mi je sinulo! Napravit ćemo nešto što nema nigdje na svijetu i što je skupo. To ljudi vole", pojašnjava Slobodan, koji je do svoje cijene od tisuću eura došao jednostavnom računicom. Litru magarećeg mlijeka, koja se u Srbiji prodaje po cijeni od 40 eura, pomnožio je s 25, odnosno onoliko litara koliko je potrebno za proizvodnju kilograma sada najskupljeg sira na svijetu. No, kaže, da bi sir mogao biti i skuplji budući da cijena magarećeg mlijeka po litri primjerice u Hrvatskoj iznosi 70, a u Europi sto eura. Kada bi uspjeli napraviti stotinu kilograma magarećeg sira odjednom, cijela bi priča, napominju u Zasavici, imala i ekonomsku opravdanost. Dosad je odande izišlo samo raritetnih šest kilograma.
Zasad prodaja samo preko interneta i dostavom
"S obzirom na to da u svijetu ima puno falsifikata, prodaja ide samo preko interneta ili narudžbom s dostavom na kućna vrata te kod nas u rezervatu, drugog načina nema", ispričao je Simić za Večernji list. Trenutačno su u potrazi za, kako kažu, samo jednom trgovinom u svijetu koja će nuditi njihov proizvod jer su količine magarećeg sira ipak vrlo ograničene. "Željeli bismo recimo uspjeti u Harrodsu u Londonu ili u nekoj ekskluzivnoj trgovini u Rusiji jer ondje imaju ljude koji si takvo što mogu priuštiti", kaže proizvođač najskupljeg sira na svijetu ističući da je svjestan da se zbog količine ne može od toga obogatiti.
Odnedavno su, kaže njegov sin Vuk Simić, koji također radi u Zasavici, cijeli proces proizvodnje podigli na profesionalnu razinu te angažirali jednu mljekaru u Srbiji koja posjeduje sve potrebne certifikate za proizvodnju hrane od halal certifikata do HACCP-a, kao i izvozne dozvole.