'Ovako više ne ide, reći ću im da uzmu stan'

'Kad prvu ratu ne budem mogla platiti, otići ću tamo i reći da si uzmu stan, a to bi moglo biti brzo jer ovako više ne ide.

8.8.2011.
14:09
VOYO logo

Dok u Vladi još dorađuju mjere koje su nedavno javno ponudili bankama za građane zadužene u švicarskim francima da bi im olakšali vraćanje kredita, u udruzi Franak, koja je upravo u osnivanju, smatraju da je riječ tek o vatrogasnim mjerama.

"Ove što sada Jadranka Kosor predlaže samo je prebacivanje duga na sljedećih deset godina, što je daleko od naših zahtjeva. Predlaže se odgođeno plaćanje, kao i smanjenje kamata, međutim samo da bi građani ostali likvidni, kako-tako životarili i time mogli i dalje servisirati svoje obaveze, koje će opet na kraju u cijelosti isplatiti bankama", kazao je za Glas IstreTomislav Prpić, ekonomist iz Rijeke, koordinator udruge Franak za Primorsko-goransku i Istarsku županiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mjerama Vlade u udruzi Franak nisu zadovoljni najviše zbog toga što i dalje sav rizik troška kredita ostaje isključivo na građanima.

"Zalažemo se za fer odnos u poslovima kreditiranja u kojem se rizik pravedno raspodjeljuje između klijenata i banaka jer nigdje u Europskoj uniji nije na ovakav način regulirano kreditiranje kao u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više od 400 domova na bubnju

Iako banke tvrde da je naš zahtjev neprihvatljiv jer bi time one bile na gubitku, to nije istina. Banke bi imale manju dobit, ali ne i gubitak. Ne tražimo oprost duga, želimo isplatiti svoje kredite, ali ne na način da nam se oduzmu sva primanja i na kraju i stanovi za koje smo se zadužili", dodao je Prpić.

Prpić ističe da cjelovito rješavanje problema na kojem upravo rade pravnici, ekonomisti i razni stručnjaci koji su se uključili u udrugu ne predviđa zadiranje u državni proračun, nego da banke snose svoj dio troška. Međutim, govori se da su upravo oni koji bi mogli utjecati na promjene, visokopozicionirani političari i utjecajni bankari, kredite u švicarcima dobili po povoljnim uvjetima.

Obični građani, poput Puljanke s početka priče, kredite nisu podigli zbog luksuznih vila i jahti, nego da bi došli do nužnog krova nad glavom, a u pravilu su švicarcima kupljeni stanovi veličine od 30 do 60 kvadrata. Sad upravo mnogi od tih domova završavaju na bubnju. U Hrvatskoj gospodarskoj komori, u Očevidniku nekretnina i pokretnina koje se prodaju u ovršnom i stečajnom postupku trenutno je za dražbu registrirano 418 stanova i kuća. Samo u Istri je 30 obitelji koje će u sljedeća dva mjeseca ostati bez svojih domova.

Najavljene Vladine mjere brojni građani komentiraju na Facebooku, na stranici udruge Franak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Postoje i oni kojima ove nove mjere ne znače ništa. Meni je kamata 5,5 posto otkako sam digla kredit i nije se dizala. Zbog tečaja švicarca rata mi je do sada bila 2.000 kuna, fiksiranje tečaja bi je smanjilo za nekih 800 kuna, koje bih ja gomilala kao dug, a na to ne pristajem.

Stoga, kad prvu ratu ne budem mogla platiti, otići ću tamo i reći da si uzmu stan, a to bi moglo biti brzo jer ovako više ne ide. Ako banke tvrde da nemaju zarade u francima, zašto ga onda ne daju konvertirati u kune ili eure", napisala je Puljanka Selma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slično misle i mnogi građani koji su na Facebooku komentirali mjere Vlade.

specijal-201012070191004-Muke sa švicarcima

Vezani članci:

arti-201108080084006 arti-201108080203006 arti-201108050231006 arti-201108050335006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo