Ovaj posao u Hrvatskoj vrijedan je milijarde kuna!

Iako se od 1. srpnja i ulaska Hrvatske u Europsku uniju u našoj zemlji više ne može trgovati nekretninama koje ne posjeduju energetski certifikat, takav dokument posjeduje samo 7.000 zgrada.

2.7.2013.
13:56
VOYO logo

U Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja doznaje se da certifikate imaju uglavnom nove zgrade koje su izgrađene od 2010. do danas i koje su prema pravnoj regulativi morale biti certificirane da bi dobile uporabnu dozvolu.

Željka Hrs Borković, predsjednica Hrvatske udruge energetskih certifikatora (HUEC), procjenjuje da u našoj zemlji postoji 200 milijuna četvornih metara prostora koji bi trebalo certificirati. Prema popisu stanovništva u Hrvatskoj ima 2,2 milijuna stanova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U HUEC-u naglašavaju da je oko 520 njihovih ovlaštenih certifikatora posljednjih dana u velikoj gužvi jer su mnogi čekali do zadnjeg trenutka da ishode ovaj dokument bez kojeg od danas ne mogu prodati nekretnine. Ministarstvo graditeljstva je odredilo fiksnu cijenu od 2.700 kuna za certificiranje pojedinačnog stana, a cijena se znatno može spustiti ako se energetski procjenjuje čitava zgrada, te je moguće sve platiti i iz stanarske pričuve.

Stanovi u najmu 'na čekanju'

Ako se uzme fiksna cijena od 2.700 kuna i broj stanova, te poslovnih prostora koji nemaju certifikat, jasno je da se radi o poslu vrijednom milijarde kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je bilo najavljeno da bi od ovog tjedna energetski certifikat trebali posjedovati i stanovi koji su u najmu, kako piše Poslovni dnevnik, iz praktičnih je razloga, da se izbjegne kaos na tržištu, to odgođeno do 1. siječnja 2016. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo