U petak je održana prva sjednica nacionalnog vijeća koje će nadzirati proces ulaska Hrvatske u eurozonu nakon što je u svibnju prihvaćena strategija uvođenja eura.
Realan scenarij ulaska u eurozonu je između 2023. i 2025. godine, piše HRT napominjući kako je većina kriterija ispunjena. No, riječ je o procesima koji se ne odvijaju preko noći jer, primjerice, samo europski tečajni mehanizam, kao svojevrsna čekaonica za ulazak u eurozonu, traje najmanje dvije godine.
Potrošačke cijene mogle bi rasti za 0,2 posto
HRT opisuje kako će u praksi izgledati ulazak u eurozonu kada do toga dođe. Mogućnost plaćanja i u kunama i u eurima trajat će prilično kratko, samo 15-ak dana. No zato će mnogo dulje postojati obveza isticanja obiju cijena, najmanje šest mjeseci, kako bi se izbjegao drastični rast cijena i zaokruživanje na višu vrijednost.
Procjene govore da bi zbog uvođenja eura potrošačke cijene mogle rasti za 0,2 posto. Ako primjerice godinu dana nakon prelaska na euro shvatite da ste novčanicu od 100 kuna zagubili u džepu ili čarapi, također neće biti problema jer većina novih članica omogućava neograničeno razdoblje za zamjenu novca.
Prema kojem bi se tečaju mogla obavljati zamjena kuna u eure, bit će poznato relativno brzo jer kad uđemo u europski tečajni mehanizam, definirat će se raspon zamjene kune za euro, koji će vrlo malo varirati.
Što će biti s kreditima u kunama?
U proteklih deset godina oscilacije kune u odnosu na euro bile su vrlo male. U tom razdoblju vrijednost jednog eura varirala je od 7,13 do 7,73 kune, a većinu vremena raspon je bio između 7,4 i 7,5 kuna. Stoga se može očekivati da će i konačna konverzija biti negdje na tom tragu.
Budući da u zadnje vrijeme raste broj kredita u kunama, njihov ukupni iznos postao je veći od onih u stranim valutama. Građanima koji su se kreditno zadužili u kunama konverzija u euro bit će obavljena na isti način i po istim uvjetima kao i kod bilo koje druge transakcije. U petak su guverner HNB-a Boris Vujčić i ministar financija Zdravko Marić kazali kako zbog te konverzije neće biti dodatniih troškova za građane.