Ostri napadi zbog INA-e, MOL suti

Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak izjavio je danas kako podaci do kojih su dosli Vladini konzultanti pokazuju da je Ina od ulaska MOL-a unistavana, dok je istodobno MOL napredovao.

12.5.2014.
15:25
VOYO logo

Analiza koju su napravili Vladini konzultanti ukazuje da je Hrvatska izgubila nekoliko milijardi dolara s obzirom na neostvarivanje poslovnih ciljeva definiranih 2003. i 2009. godine, kaze Vrdoljak.

"Dosao je trenutak kad se moramo suociti s istinom, a istina je da se Ina unistavala", dodaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema pisanju Jutarnjeg lista, studija koju su za hrvatsku Vladu izradili americka konzultantska tvrtka AT&Karney te Oil & Gas Consulting pokazala je da je nakon preuzimanja Ine MOL hrvatsku stranu nepridrzavanjem dogovora ostetio za 6,2 milijarde dolara.

Ministar gospodarstva madarskom MOL-u najvise zamjera izostanak volje za dogovorom oko upravljanja tvrtkom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Analiza govori da je INA u zadnjih pet godina unistavana. Zelim da se njome upravlja trzisno, da bude kompanija koja ce imati buducnost na energetskoj slici regije".

INA je u nekoliko godina izgubila vise od 6 milijardi dolara. Gubitak se ocituje u nerealizaciji planova iz 2003. i 2009 . godine. S 4,4 milijarde dolara u 2009., kada je MOL preuzeo upravljacka prava, investicije u INA-i su pale na manje od milijarde 2012. Vrijednost naftne kompanije je pala, a to je neizravno utjecalo i na rast BDP-a.

"Analiza dokazuje da smo izgubili nekoliko milijardi dolara. Najvise kolegama mogu zamjeriti to sto apsolutno nece razgovarati o mogucnosti da RH kao 44-postotni vlasnik ima utjecaja na upravljanje".

Ipak, Vrdoljak se nada uspjehu pregovora: "Moramo se suociti s istinom. INA se unistavala. Ne zelim da me netko proziva za deset godina da sam potpisao ugovor bez garancija i mogucnosti upravljanja i onda se nista nije dogodilo nego je INA nestala, kao sto se dogodilo u zadnjih 11 godina".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podaci pokazuju

Po podacima s kojima barata Ministarstvo gospodarstva, u razdoblju od 2009. do (ukljucivo) 2012. godine, prodaja MOL grupe porasla je za 10 posto, a Inina pala za dva posto, ukupne dokazane rezerve ugljikovodika MOL grupa porasle su sest posto, a Inine pale osam posto dok su investicije MOL grupe u istrazivanje i eksploataciju (upstream) porasle 33 posto, a Inine pale za 23 posto.

Racunica Vladinih konzultanata, na koju se poziva Ministarstvo, pokazuje i da su investicije u Ini s 4,4 milijarde kuna u 2009. godini, pale na samo 974 milijuna kuna u 2012. godini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se doznaje, s tim su podacima hrvatski pregovaraci suocili pregovarace MOL-a tijekom zadnjeg pregovarackog kruga u Ini, no oni su ih popratili sutnjom.

Medu poteze koji su srozali Inu u zadnjih desetak godina, a nisu u skladu s ugovornim obvezama MOL-a, u Ministarstvu ubrajaju prepustanje Ininih trzista susjednih zemalja, posebno Srbije, MOL-u, MOL-ovu kupnju hrvatske tvrtke Tifon cime se izravno konkurira Ini te neulaganje u rafinerije.

U Ministarstvu kazu kako Vlada, kao Inin dionicar, od MOL-a zeli jamstvo da ce ulagati u Inu, udio u upravljanju sukladan dionickom paketu, sklapanje novog dionicarskog ugovora i dekonsolidacija Ine iz MOL grupe.

Kako se doznaje, novi dionicarski ugovor nuden je tijekom pregovora Madarima kao dobra opcija za njih u kontekstu sudskog procesa koji se vodi protiv bivseg hrvatskog premijera Ive Sanaderu kojeg se sumnjici da je upravljacka prava MOL-u u Ini prepustio nakon sto ga je MOL odnosno njegov celni covjek Zsolt Hernadi podmitio. Ako Vrhovni sud potvrdi presudu Zupanijskog, prema kojoj je Sanader kriv, postojeci ugovor i tako bi morao biti izmijenjen, pa je ideja bila da se Madare novim ugovorom obveze da dosadasnju stetu namire ulaganjima. No oni, kako se doznaje, nisu na to pristali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo