Pored roditelja koji su radili u JAT-u, Vladimir Gurbaj (38) iz Zemuna i njegova sestra toliko su putovali da im je avion bio kao autobus, a cijeli svijet nadohvat ruke. Prilika je to ujedno bila i da upozna druge kulture i gastronomije, potom prisustvuje raznim kulinarskim radionicama diljem svijeta pa na kraju i sam poželi nešto slično napraviti u Srbiji.
Taj profesor klarineta, koji je svojevremeno završio i Sveučilište Mocarteum u Salzburgu, čekao je pravo vrijeme, a onda kada je primijetio da su beogradske ulice preplavljene ljudima koji govore druge jezike odlučio je ostvariti svoj san.
Kako je sve počelo
"Želio sam napraviti opuštenu radionicu, poput okupljanja s mojim prijateljima, nikako oficijelnu školu. Cilj mi je bio da stranci koji bi došli kod mene dožive iskustvo, da odu na tržnicu i da uđu na trenutak u život jedne srpske obitelji. Već poslije prvog posjeta vidio sam da sam bio na dobrom putu i da im se sve to izuzetno svidjelo", opisuje za "Priče sa dušom" 38-godišnji Gurbaj koji je potom uz pomoć prijatelja i obitelji osmislio logo, pokrenuo internetsku stranicu, otisnuo letke i izradio pregače, a potom krenuo u hostele kako bi potražio svoje klijente.
Prve turiste i to one iz Britanije i Nizozemske ugostio je u dvorištu obiteljske kuće u Zemenu. Odmah potom, zahvaljujući reklami i preporukama, uslijedili su i brojni drugi koji sada ture rezerviraju preko internetske stranice.
Turistička tura
"Tura funkcionira ovako: turisti dođu u dogovoreno vrijeme u Zemun, odakle idemo pješice do Zemunske tržnice kupiti namirnice. Zatim u pekari prezalogaje burek sa sirom i mesom, šetaju se pored Dunava i upoznaju se sa znamenitostima Zemuna. Usput im ispričam gdje mogu pojesto dobar kolač ili popiti kvalitetno pivo ili kavu, a onda stižemo u moj dom. Ondje dobiju kavu, rakiju i 'meze' te na sebe stavljaju pregače", priča Vladimir za Priče sa dušom dodajući kako je s vremenom otkrio za goste najukusniju i najzanimljiviju kombinaciju. Tako zajedno spravljaju karađorđeve šnicle, ćevape, leskovačke uštipke, šljive punjene sirom i rolane u slanini... Druženje traje od 11 do 15 sati, a ponekad, kaže, gosti ostaju i duže.
Najviše gostiju imao je iz skandinavskih zemalja, kao iz iz Austrije, Nemačke, Engleske i Izraela, a ne zaostaju ni Češka, Poljska i Slovačka, ni njemu najdraži Amerikanci i Kanađani.
Posao s turistima uspje uklopiti u onaj koji i dalje radi na Glazbenoj akademiji i na njemu dodatno zaradi, ali tvrdi da ne želi da postave veliki biznis jer u njemu uživa i ne bi volio da ga počne opterećivati.