Oslabi li kuna, gotovi smo!

Slabljenje kune prevalilo bi se prije svega preko leđa građana jer ih je većina u kreditima vezanima za euro.

3.12.2010.
11:40
VOYO logo

Slabu kunu i intervencije HNB-a da održi njezinu stabilnost grupa ekonomista predvođena Ivom Lovrinovićem i Dragom Jakovčevićem s Ekonomskog fakulteta iznova je iskoristila za napad na HNB, guvernera Rohatinskog i monetarnu politiku. Oni se već dulje vrijeme zalažu za deprecijaciju kune, a ističu i potrebu vođenja drugačije monetarne politike. Ovdje valja pripomenuti kako je Ivo Lovrinivić već prije pet godina otvoreno pokazao interes za čelno mjesto u HNB-u.

S obzirom da bi slabljenje kune prije svega bilo novi teret za građane, druga skupina ekonomista, koji podržavaju politiku HNB-a, pita kome je i zašto u interesu slabljenje kune i preokret u monetarnoj politici, koja je jedina godinama ekonomiju održavala stabilnom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Evo najvažnijih deset razloga protiv slabljenja kune koje je za Večernji list iznio Ante Žigman, član Uprave Partner banke:

1. Povećava otplatu kredita stanovništva i poduzeća Deprecijacija kune bi povećala rate kredita vezanih uz euro. Primjerice, mlada obitelj koja je podigla dugoročni stambeni kredit s mjesečnim anuitetom od 500 eura morala bi zbog deprecijacije od 10 posto platiti 380 kuna više za ratu stambenog kredita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. Povećava uvozne cijene, što uzrokuje inflaciju i povećanje troškova poduzeća Slabljenje domaće valute značilo bi i više cijene na policama trgovina, više troškove repromaterijala za proizvođače, više cijene benzina... scenarij koji nas vodi u spiralu inflacije iz koje je Hrvatska izišla prije 15 godina.

3. Smanjuje štednju u kunama Kuna je u kratkom razdoblju ponovno neatraktivna valuta. Samo je posljednja deprecijacija od 5 posto u posljednja tri mjeseca donijela ogromnu konverziju štednje stanovništva iz kune u euro.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

5. Povećava porezni teret i vodi u inflacijski porez Kroz povećanu vrijednost uvoza zbog višeg tečaja eura, PDV koji se obračunava pri uvozu automatski je veći, pa prema tome deprecijacija oporezivanjem dodatno povećava cijene i ubrzava inflacijsku spiralu.

4. Deprecijacija smanjuje realni dohodak stanovništva jer je većina troškova i obveza indeksirana u stranoj valuti Zbog deprecijacije kune bi većina trgovaca povećala svoje cijene – raste im uvozna cijena. Smanjivanje realnog dohotka znači smanjenje standarda i siromašnije građane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

6. Utječe na neatraktivnost kunskih vrijednosnih papira (dionice/obveznice/komercijalni zapisi) i usporava oporavak burze Uza znatan pad cijene dionica u posljednjih godinu dana, njihova bi vrijednost bila još manja zbog deprecijacije kune.

7. Povećava kunsku protuvrijednost vanjskog duga kao udjela u BDP-u Vanjski je dug dosegnuo 45 milijardi eura, što bi uz deprecijaciju na 8 kuna pridonijelo povećanje za 31,4 milijarde kuna. Kada se to podijeli s BDP-om, dobivamo vanjski dug veći 9,4%, mjereno udjelom u BDP-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

8. Deprecijacija smanjuje vrijednost potraživanja poduzeća Poduzeće koje izda račun u kunama, a neka mu velika kompanija jednostavno ne želi platiti, ima sve manju realnu vrijednost potraživanja zbog deprecijacije i posljedično inflacije. To se posebno odnosi na mala i srednja poduzeća koja imaju potraživanja od velikih tvrtki koja najčešće ne plaćaju na vrijeme.

9. Pridonosi nepovjerenju investitora u sposobnost otplate dugova Zbog smanjenja realne vrijednosti domaćeg proizvoda povećat će nepovjerenje investitora u domaću ekonomiju jer je realni domaći proizvod nužan za otplatu dugova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

10. Deprecijacijom svi u konačnici gube i ona vodi u još dublju recesiju Deprecijacijom se otvara spirala međuovisnosti inflacije, troškova i tečaja, što prema hrvatskom višegodišnjem iskustvu iz 80-ih i 90-ih vodi u recesiju koja bi u ovim međunarodnim okolnostima bila najdublja dosad, a to u konačnici vodi u neželjenu višegodišnju depresiju, navodi Večernji list.

Vezani članci:

arti-201011250872006 arti-201012020052006 arti-201004210609006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo