Osigurali si bogovske plaće i nakon što ih smijene

'Većina šefova izborila se da im, kad budu smijenjeni, pripada naknada za nedovršeni mandat.

20.5.2010.
13:51
VOYO logo

"Ne, nije u redu!" Riječi su to kojima je premijerka Jadranka Kosor izrazila svoje mišljenje o gotovo 6,8 milijuna kuna otpremnine, koliko je isplaćeno Tomislavu Dragičeviću, aktualnom članu Uprave Ine. Istodobno, Ina državi i dalje duguje 120 milijuna kuna. Upravo stoga Kosor je kazala kako će ispitati cijeli slučaj i "nešto poduzeti".

U međuvremenu se pojavila informacija kako su otpremnina i sve vrste odšteta i naknada za predsjednike i članove uprava regulirani tajnim ugovorima. Iz izvora bliskih Vladi procurilo je kako je u većini poduzeća u većinskom državnom vlasništvu običaj sklapanje za menadžere vrlo povoljnih ugovora s izdašnim materijalnim pravima, osobito otpremninama i odštetama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Većina šefova izborila se da im, kad budu smijenjeni, pripada naknada za nedovršeni mandat. Odnosno, ako ih se jednom izabere na četverogodišnji mandat, oni će dobiti sve plaće u tom mandatu, pa makar ih smijenili mjesec dana nakon imenovanja", komentira Večernjakov sugovornik, uz tvrdnju kako je čak i Vladi nepoznat velik dio prava koja su si menadžeri namjestili ili dobili kao nagradu.

Menadžer odštetu neće dobiti samo u slučaju da se ogriješi o zakon ili da se u izostanku kaznenog djela nesavjesnog poslovanja dokaže da je svojim upravljanjem prouzročio gubitke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"A što se može reći o otpremnini koja vrijedi kao pet stanova od 100 četvornih metara u centru Zagreba? Osim Dragičevića, dosad su na tako velike odštete pravo prema ugovorima imali bivši šef CO-a Hrvoje Vojković (890.000 kuna) i Boško Matković (2,4 milijuna kuna). To je problem tzv. zlatnih padobrana kojima se Europa bavi još od svibnja 2008. godine. I zaključili su da se protive nemoralno visokim otpremninama", kaže Krešimir Sever, predsjednik NHS-a, sindikalne središnjice koja okuplja velik dio radnika iz tvrtki u državnom vlasništvu. Sever dodaje kako su poduzeća u pretežitom državnom vlasništvu "narodna poduzeća, dakle, u vlasništvu naroda, a ne Vlade", te da NHS zbog toga traži reviziju spornih ugovora.

Prethodni članci:

arti-201005200109006 arti-201005190661006 arti-201005190071006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo