Nakon što je cijena dionica INA-e u srijedu dostigla rekordnu cijenu od 4.200 kuna, HANFA je u četvrtak ujutro obustavila trgovanje tim dionicama. Kažu, već ranije u postupku nadzora su utvrdili "značajno trgovanje dionicom INA-e od strane inozemnih investitora", te su od nadležnih stranih regulatora i investitora zatražili relevantne podatke nužne za utvrđivanje činjenica "u cilju transparentnosti trgovanja, zaštite ulagatelja i osiguranja redovitog i pravilnog trgovanja na tržištu kapitala".
Kažu, MOL je još 4. travnja primio zahtjev da otkrije podatke o načinu stjecanja dionica INA-e, o osiguranju financijskih sredstava drugom subjektu za kupnju tih dionica, te o mogućem sklopljenom sporazumu ili ugovoru s drugim subjektom u vezi kupnje dionica, no na njega još nisu odgovorili, pa je trgovanje dionicama obustavljeno do 6. svibnja.
'Nepravedni napadi su prouzročili štetu ugledu kompanije'
Istog je dana u redakcije hrvatskih medija stiglo priopćenje MOL-a u kojem ističu dugotrajnu predanost Hrvatskoj. Kažu, "u hrvatskim je medijima u posljednje vrijeme bilo mnogo netočnih interpretacija i članaka o kupovanju INA-inih dionica gdje se MOL suočio sa nizom nepravednih napada, a koji su prouzročili štetu ugledu kompanije".
U priopćenju se navodi da je MOL od 2003. godine izravno uložio preko 20 milijardi kuna u INA-u, te da su u najkritičnijim vremenima pružili izravnu financijsku podršku za isplatu plaća i nastavak ulaganja tvrtke.
'Nema zakona koji bi nam ograničio dodatnu kupnju dionica INA-e'
Potom navode da je MOL do sada imao dvije ponude prema malim i privatnim dioničarima da ostvare vrijednost svojih dionica. "Ponude su završene u skladu s važećim zakonima koje je MOL transparentno i pošteno komunicirao... Izvan trajanja ponude nema nikakavog dogovora, službenog ili neslužbenog, propisa ili zakona koji bi ograničio MOL-u kupnju dodatnih dionica INA-e. Naime, bilo je privatnih investitora koji su ponudili svoje dionice MOL-u što smo prihvatili i kupili, ukoliko su uvjeti bili u skladu s MOL-ovim ulagačkim kriterijima", navodi se u priopćenju.
Što se tiče vlasništva u INA-i, Mađari su poručili da "MOL još nije dosegnuo niti jednu razinu obaveze izvještavanja koja bi zahtijevala objavljivanje bilo kakve obavijesti na burzi".
Vezani članci:
arti-201104050069006 arti-201104070801006 arti-201103280833006 arti-201101140286006