On je balkanski kralj kafe

Najveće prihode Tadeskiju donose Grand kafa i Barkafe

25.2.2013.
11:16
VOYO logo

Emilu Tedeskiju, osnivaču i vlasniku Atlantik grupe danas najviše prihoda donose Grand kafa i Barkafe, piše Jutarnji list.

Emil Tadeski je rođen 6. aprila 1967. godine u Splitu. Od samog početka svoju profesionalnu karijeru gradio je na rukovodećim mestima u velikim međunarodnim trading organizacijama. Pre nego što je osnovao Atlantic Trade, radio je kao direktor milanske filijale Meteor Holdings Ltd. London, koja je poznata kao jedna od najvećih evropskih kompanija za trgovinu papirom i celulozom u svetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tadeski je oženjen arhitektom Majom Tadeski. Žive u kući iz 1862, koja je zaštićena kao spomenik kulture. Projekat rekonstrukcije ove vile od 18 soba osmislila je upravo njegova supruga u saradnji sa Gradskim zavodom za zaštitu kulture.

Emil Tadeski je danas Većinski vlasnik Atlantic grupe, ali je ujedno i član saborskog odbora za praćenje pregovora o pristupanju Hrvatske u Europsku Uniju i Gospodarsko-socijalnog veća. Već neko vreme se nalazi i na poziciji predsednika Hrvatskog udruženja poslodavaca, a član je i INSEAD Alumni udruženja i Programskog veća Zagrebačke škole ekonomije i menadžmenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po rezultatima iz prošle godine Tedeski je rast ostvario u izvozu na istok, najlošije je prošao u izvozu na zapad, a na hrvatskom tržištu je prošao prosečno, s obzirom na nastavak pada BDP-a, rast broja nezaposlenih i pad prosečne plate.

Najveći pojedinačni rast prodaje, od 8,9 odsto, ostvario je u poslovnom području kafe, gde su i brendovi Barcaffe i Grand kafa. Taj segment mu je prošle godine doneo oko 140 miliona evra prihoda, ostvarivši porast prihoda u odnosu na prethodnu godinu, pa ima i najveći udeo u Atlanticovoj prodaji - od 22 odsto.

Kafa, koja je ostvarila i najveći apsolutni rast među poslovnim segmentima, postaje sve dominantniji Tedeskijev biznis, koji u prodaji vodi na prva tri Atlanticova tržišta, hrvatskom, srpskom i slovenačkom. U Hrvatskoj je u prodaji kafe lider i dalje Frank, koji drži polovinu tržišta,ali u Srbiji i Sloveniji Atlantic drži vodeću poziciju.

Prošlogodišnji prihodi Atlantic Grupe od 650 miliona evra porasli su u odnosu na 2011. za 4,3 odsto. Ipak, kompanija je na najvećem prodajnom tržištu, onom hrvatskom, zabeležila pad prodaje od 1,5 odsto, objavljeno je u finansijskom izveštaju predanom Zagrebačkoj berzi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na hrvatskom tržištu, koje čini 26,6 odsto ukupnih prihoda Atlantica, prošle godine je ostvareno oko 170 miliona evra prihoda. Tedeski je na hrvatskom tržištu ostao bez 2,6 miliona evra pre svega zbog smanjene prodaje vitaminskih instant-napitaka, kao i zato što su prestali distribuciju cigareta Adrisove Tvornice Duhana Rovinj i dela proizvoda osječke fabrike keksa Karolina.

S gotovo podjednakim udelom u ukupnim prihodima, prodaja na tržištu Srbije rasla je 1,9 odsto, na 160 miliona evra prošle godine, čemu su najviše doprineli brendovi turske kafe Grand kafa i Bonito, potom Cedevita i Argeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Polako ali sigurno, Atlantic Grupa težište svog poslovanja premešta s distributerskog posla s kojim je počela, a koji je prošle godine zabeležio pad, na prodaju vlastitih brendova koji su zabeležili rast. Vlastiti brendovi zaslužni su za 72 odsto prihoda, odnosno oko 460 miliona evra, dok im je godinu ranije udeo u prihodima bio 71,6 odsto. Udeo prodaje tuđih brendova koje Atlantic distibuira u prihodima pao je sa 17,3 odsto na 15,9 odsto u odnosu na 2011. godinu.

Prodaja Atlantica u inostranstvu najviše je rasla u Rusiji, a najviše pala na u Nemačkoj, najvećem Atlanticovom zapadnoevropskom izvoznom tržištu, koje uključuje i Italiju i Ujedinjeno Kraljevstvo.

Foto: Jutarnji list

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo