"Sada kada sam prošao onu najtežu fazu učenja i prilagođavanja, mogu samo ići naprijed i više ne razmišljam ni o čemu drugom nego isključivo o ekološkoj proizvodnji kakvu imam sad i njezinom povećanju", kaže 47-godišnji Ivica Černik, koji ovih dana s parcele od petstotinjak četvornih metara, zajedno sa svojom obitelji, ubire plodove proljetnog rada. Dugo je Ivica radio u obiteljskoj tvrtki s bratom, no kada se osjetila recesija i kada je postalo teško naplatiti posao odlučio je krenuti ispočetka. Odlučivši se za ekološku proizvodnju Ivica je bio svjestan da bira teži put, jer takva proizvodnja zahtjeva mnogo više rada nego ona konvencionalna.
Kreće u udvostručavanje proizvodnje
"Zahvaljujući svoti od 30.000 kuna, koliko sam uzeo za samozapošljavanje i otvaranje vlastitog obrta, uložio sam ukupno 100.000 kuna na našoj oranici i podigao plastenik sa solarnom elektranom u kojoj bih mogao uzgajati sezonsko povrće s dvije berbe godišnje: tijekom ljeta uzgajam rajčicu i papriku, a tijekom zime salatu, špinat, mrkvu, peršin i drugo povrće koje podnosi niže temperature. Naš plastenik s dvije folije koji se napuhava nije grijan, ali u zimskom razdoblju ima od pet do sedam stupnjeva višu temperaturu nego što je vanjska", ispričao je za Glas Slavonije Ivica pojašnjavajući da solarnu energiju koristi za napuhavanje plastenika. Ističe da je mnogo učio i slušao savjete, te da je posao bio dosta zahtjevan, i fizički i financijski.
Danas ima stalne kupce koji su zadovoljni te priprema širenje proizvodnje i podizanje još jednog plastenika. Plan bi trebao realizirati uz pomoć Mjere 6.3 Ruralnog razvoja, preko koje bi trebao dobiti nepovratnu pomoć od 15.000 eura. Uspje li sve, na tržište će plasirati dvostruko veće količine ekopovrća.
Glas Slavonije/Danas.hr