Zašto me nitko nije upozorio da će mi račun biti blokiran? Zašto sam to shvatio tek kad sam u dućanu karticom tekućeg računa želio platiti špeceraj? Česta su to pitanja sve većeg broja građana kojima su blokiranje kartica i neugodnosti koje zbog toga trpe, nažalost, postali dio svakodnevice.
Problem je u tome što, tvrdi šef laburista Dragutin Lesar, ovrhovoditelji (odvjetnici i javni bilježnici) dužnike vrlo često i ne obavijeste o tome da im prijeti ovrha.
"Iako su prema zakonu dužni građanima dostaviti ovršni nalog, oni to često ne učine jer ih nadležno Ministarstvo pravosuđa ne kontrolira. Tako se građanima uskraćuje pravo na prigovor, ali i prilika da tijekom žalbenog roka (osam dana) podmire svoj dug", kazao je Lesar za Večernji list.
Za informaciju tko je 'sjeo na račun' plaća se 52 kune
A da bi građani uopće doznali tko im je "sjeo" na račun, moraju otići u Finu i platiti pristojbu od 52 kune! Račun vam može ostati u blokadi čak i nakon što se namiri vjerovnik kojemu ste bili dužni! Primjerice, dužni ste dvije tisuće, a na računu imate 6.000 kuna. Račun vam se blokira, vjerovnik s računa "skine" dvije tisuće, ostaju vam vaše 4.000, ali s njima i dalje ne možete raspolagati (?!).
"Iako bi Fina automatski trebala odblokirati račun nakon što je dug podmiren, građani mi se često žale da to nije tako. Kažu da se s Finom i s bankom natežu i po nekoliko tjedana, a u međuvremenu posuđuju novac, dok im ne odblokiraju račune", kaže Dragutin Lesar.
Zakon je jedno, a provedba drugo
Iako se, prema zakonu, pod ovrhom mogu naći maksimalno dvije trećine mjesečnih primanja, građanima se često "sjedne" na kompletan iznos na računu. Štoviše, pod ovrhom završavaju i zakonom zaštićene rodiljske naknade, dječji doplatak, zaštitni dodatak na mirovinu i drugi socijalni transferi. Da bi to izbjegli, građani moraju otvoriti posebne, tzv. zaštićene račune, na koje će im, sve dok ne podmire dugove, sjedati novac od socijalnih transfera i trećina plaće. No, zna se dogoditi da građani doznaju da su pod ovrhom tek kad im kompletan iznos na računu bude blokiran.
"Tada građani odu do Fine i zatraže otvaranje posebnog računa, ali onaj iznos koji im je već oduzet neće im se naknadno vratiti iako je zakonom zajamčen,", ističe Lesar.
specijal-201012070191004-Pakao ovrha
Vezani članci:
arti-201107230387006 arti-201108120032006 arti-201106020211006 arti-201105180008006