Kiša je za poljoprivrednike u Hrvatskoj kasno stigla. Zbog velikih vrućina i dugotrajnog sunčanog razdoblja, kukuruz je u iznimno lošem stanju, a i druge žitarice loše su prošle. Stoga je primjerice Osječko-baranjska županija već proglasila stanje elementarne nepogode. Zbog velikih suša u Sjedinjenim Državama, oko 5 posto poskupjeli su govedina i mliječni proizvodi, a jaja za oko 4 posto. U Rusiji su također već najavljena poskupljenja hrane. A slična situacija očekuje se i u Hrvatskoj, i to već od rujna.
Rod kukuruza izgubljen
Prema riječima Stjepana Kunovca, člana našeg kriznog stručnog tima i predsjednika Odbora za koordinaciju udruga Hrvatske poljoprivredne komore, dugotrajno sunčano razdoblje nije utjecalo samo na suncokret, dok se na sve ostale kulture, pa i kukuruz i soju itekako odrazilo. Kaže da su poljoprivrednici iz osječkog kraja još prije mjesec dana najavili kako kreću u sliažu jer je kompletan rod kukuruza izgubljen.
"Siliranjem i hranidbom stoke gubici će se ublažiti, no oni koji nemaju mogućnost silaže imat će bitno smanjen rod i veliku štetu u ovoj godini", kazao nam je Kunovec dodajući da za srednju Hrvatsku podataka o stanju zasad još nema. Konačna procjena štete u sušnom razdoblju očekuje se pak za 15 dana, kada će se znati i koliko je smanjena proizvodnja.
Proizvođači mesa već podigli cijene do 15 posto
Na naše pitanje hoće li i kod nas, kao i u SAD-u i Rusiji, suša i stanje u poljoprivrednim kulturama najesen udariti po džepu građane, Kunovec odgovara: "Ja vjerujem da hoće. Rast cijena se može očekivati." Ujedno dodaje da će uz stanje u Hrvatskoj na nas utjecati i ono svjetskog tržišta.
"Ako na globalnoj razini dođe do pomanjkanja hrane, doći će i do povećanja cijene. To je lančana reakcija. Ako zakažu Rusija i Amerika, doći će do strašnog poremećaja na tržištu i poskupljenja hrane. Proizvođači mesa već su sad podigli cijene za 10 do 15 posto. Stoga se sigurno nešto događa i u proizvodnji hrane. Ukoliko pak dođe do uvoza iz srednje Europe, doći će do poskupljenja. U tim zemljama mogu dati popuste za svoje građane, međutim za naše građane bit će znatno skuplje", kazao je Kunovec.
Lijek za sušu postoji, no s njim se kasni 5 godina
Ističe kako Hrvatska ima veliki potencijal koji treba iskoristiti kad je riječ o hrani za svoje građane. U borbu sa sušom, koja za posljedicu ima i pomanjkanje proizvoda te povećanje cijena, trebale bi se uključiti i Hrvatske vode.
"Oni bi trebali izraditi jedan projekt s kojim smo mi u zakašnjenju već pet godina. Riječ je o kanalima za odvodnju", kaže Kunovec. Dodaje da bi kanali poljoprivrednike spasili. One na području primjerice Zagrebačke županije koji nisu u funkciji trebalo bi "srediti" tako da se u njima omogući zadržavanje i povratak oborinskih voda. Jednako tako trebalo bi riješiti i pitanje kanala koji su samo naznačeni na slavonskim poljima, što bi se moglo učiniti pri okrupnjavanju gospodarstava.
Ukoliko imate pitanja vezana za rad Vlade i ostalih institucija, pojedine poteze ili njihov izostanak, a tiču se područja koja smo predstavili, pišite nam na strucnitim@portal.net.hr