Od srpnja prošle godine, kada je na čelo Vlade zasjela Jadranka Kosor, broj nezaposlenih je porastao s 247.147 na 291.545. Stručnjaci, pak, prognoziraju kako bi na burzi do kraja 2010. trebalo završiti još 50.000 ljudi što bi ukupno bilo 350.000.
Stručnjaci tvrde i kako Vlada hitno mora razmotriti pitanje vlasničkih udjela u tvrtkama od kojih ima češće problema nego koristi. Pretpostavlja se da bi država prodajom svog udjela zaradila više, no što zarađuje uzimajući od građana krizni promet.
Kao dobar primjer, Nova TV navodi Vupik, koji je preuzeo Agrokor. Državi dao 30 milijuna kuna, u Vupiku podmirio dugovanja i odlučio još uložiti pola milijarde u razvoj.
No Vlada dvoji da li s takvim stvarima nastaviti.
"Jednostavno se proces privatizacije mora nastaviti pogotovo u onim malim i srednjim poduzećima koje nisu od nekog značenja za industrijske politike", objašnjava ekonomski analitičar Damir Novotny.
No prema riječima Miodraga Šajatovića, glavnog urednika Lidera, Hrvatska nema jasne gospodarske politike te u 20 godina nije napravljen neki konsenzus o tome što se želi napraviti s privatizacijom.
Potvrđuju to i brojke, a država ima vlasničkih udjela, manjih od 25 posto u 650 poduzeća. Nominalna vrijednost im je oko 16 milijardi kuna, a s obzirom na krizu i nagomilane dugove teško bi se postigla i upola manja cijena od 8 milijardi kuna.
Šajatović je skloniji konceptu kojim bi se pronašao način da država bude više učinkovita u tvrtkama čijim je dijelovima vlasnik. Prodavati treba za proračun štetna poduzeća. U onim, pak, uspješnima, koja su doduše rijetka država bi mogla i povećati vlasništvo pa kroz nekoliko godina i profitirati prodajom.
"To smo učinili sa nekim bankama prije 10-tak godina to možemo i sa velikim poduzećima da bi sačuvali radna mjesta", kazao je Novotny za Novu TV.
Prethodni članak:
arti-201001140511006