U emisiji Otvoreno HRT-a prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić na pitanje može li gore, odgovorio je potvrdno.
"Uvijek se može gore, pa i od ovoga", kazao je prvi potpredsjednik Vlade. Izjavio je kako je i u kampanji najavljivao "da ćemo završiti na 350 tisuća nezaposlenih u zimskom ciklusu".
"Sad smo na 342 tisuće i očekujem još tijekom ovog mjeseca i početkom svibnja da ćemo doći do tih 350 tisuća. To se da izračunati na omjerima u odnosu na prethodnu godinu", kazao je, dodajući da početkom petog mjeseca počinje otvaranje turističke sezone pa će doći do privremenog zapošljavanja.
Proizvodnja pogonskog goriva poljoprivrede - nije strateški važna
Smatra da država nije dobar vlasnik poduzeća, a kao jedini izlaz iz krize vidi iskakanje iz socijalističkog modela, jer je socijalizam nikad nije napustio naše glave.
"U našim glavama uopće ne postoji svijest o tome da treba zaraditi za svoj kruh", kazao je Čačić. Kada mu je Hloverka Novak Srzić kazala da nije bila za socijalizam, ali da joj se sada on više sviđa jer je vidjela današnje kapitaliste, Čačić je kazao da pogrešno "poistovjećujemo tržišni sustav sa privatizacijskom pljačkom, partijskim sinekurama i činjenicama da su tvornice pretvorene u nekretnine", a to su deformacije.
Sindikalci - tko su oni uopće?
Otpuštanja u visoko profitabilnom T-comu je komentirao riječima: "Mi smatramo da tvrtke trebaju zadržati nepotrebne i onda da propadaju". Dodao je da su dobili velike otpremnine. Za radnike Dalmacijavina je također kazao da je njih 500 živjelo na tuđoj grbači, iako je trebalo 78 ljudi po studiji iz 2002. godine, dodavši da građani unatoč tome plaču nad njihovim sudbinama.
Izjavio je također kako Petrokemija iz Kutine, proizvođač mineralnih gnojiva, osnovne sirovine za proizvodnju hrane - nije strateška tvrtka!
Nekoliko je puta u emisiji postavio pitanje tko su zapravo sindikati i sindikalisti, što oni zapravo žele i čije interese štite. Potvrdio je da postoji par inozemnih tvrtki koje su zainteresirane kada bi se Petrokemija eventualno privatizirala.
Prorokovao im je da će otići u minus kada poskupi plin i dobitak tvrtke od više od 106 milijuna kuna nazvao nedovoljnim.
Kinezi i Britanci
"U svakom slučaju, mi smo ponudili projekte koje Hrvatska danas ima, kao što smo to tri dana prije ponudili jednoj izvanredno jakoj kineskoj delegaciji, kao što smo 10 dana prije ponudili jednoj grupi britanskih investitora. To je redovni program", kazao je Radimir Čačić o posjetu Rusiji.
Na pitanje je li Petrokemija bila u deset projekata koje je ponudio Rusima, Čačić je u intervjuu za Novu TV kategorično odgovorio ne, dodavši da ta tvrtka uopće nije bila na dnevnom redu. Ipak, Čačić je potvrdio da Ruse, Norvežane i cijeli niz drugih velikih kompanija iz razvojnih banaka interesira upravo ta tvrtka. Na pitanje hoće li ove godine doći do odluke o prodaji Petrokemije, Čačić je odgovorio: "Mi kapital koji imamo, svi hrvatski građani, a njih predstavlja Vlada, ne koristimo na korist ove zemlje. To nije ničije privatno vlasništvo, pa ni zaposlenih u Petrokemiji. Vlasništvo nije ničija privatna prčija ovdje. To je vlasništvo građana RH, a ne sindikata u Petrokemiji ili bilo gdje drugdje", kazao je pa odbio strahove da će se tvrtka pretvoriti u skladište.
"Nema nikoga tko je spreman koju dati milijardu za skladište. Naravno, ovdje o skladištu nema ni govora", kazao je potpredsjednik Vlade, dodavši da je pitanje Petrokemije "nešto što se nama javilo kao ponuda".
specijal-201012070191004-Petrokemija