Kao mjera koja bi trebala uravnotežiti nepravednost podjele Hrvatske na dvije stastističke tzv. NUTS regije - na Kontinentalnu i Jadransku Hrvatsku, u kojoj je siromašnija Slavonija i istom rangu sa Zagrebom pa tako i u nepovoljnijoj poziciji za privlačenje EU sredstava, jest nova strategija regionalnoga razvoja čiji su nositelji gradovi, piše Glas Slavonije.
Sve će se realizirati kroz mehanizam Integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU), što predstavlja novi mehanizam Europske unije za razdoblje od 2014. do 2020. godine, koji je uveden upravo radi jačanja uloge gradova kao pokretača gospodarskog razvoja. Sastoji se od skupa aktivnosti koje se u gradovima mogu financirati iz tri različita fonda - Europskog fonda za regionalni razvoj, Kohezijskog fonda te Europskog socijalnog fonda. Hrvatskoj je na raspolaganju ukupno 345 milijuna eura.
EUROPARLAMENTARKA UPOZORAVA: Prijeti nam oduzimanje 200 milijuna eura iz fondova EU-a
Četiri su urbane aglomeracije
U tu svrhu u Hrvatskoj je formirano ukupno sedam urbanih područja koja će se natjecati za ta sredstva. Četiri su urbane aglomeracije - uz Zagreb, Rijeku i Split i Osijek. Iz Slavonije uz Osijek kao nositelja, još sudjeluju gradovi Belišće i Valpovo te još 16 općina, ukupno nešto manje od 180 tisuća stanovnika.
Uz ove aglomeracije uspostavljena su i tri urbana područja koja su formirana uz Zadar, Pulu i Slavonski Brod, kao veće gradove.
I mali imaju priliku
Osnovna prednost ovog mehanizma je što gradovi, odnosno urbane cjeline, same odlučuju za koje projekte će iskorisiti sredstva, odnosno, ne mora se više za svaki od njih natjecati na nacionalnoj razini.
No neće sve ostati samo velikima, svoju priliku dobit će i mali gradovi. Odlukom resornog ministarstva odabrano je i pet malih gradova do 35 tisuća stanovnika. To su Benkovac, Knin, Petrinja, Vukovar i Beli Manastir. Iz ovog izbora gradova jasno je kako je riječ o gradovima na ratom pogođenim područjima. Namjera je kroz ovaj paket mjera poboljšati njihovu gospodarsku sliku, povećati atraktivnost življenja i potencijalna ulaganja. No i smanjiti socijalne nejednakosti, te isključenost. I u ovom slučaju svaki grad sredstva koristi za projekte od koristi svim stanovnicima pilot-područja.
I dok je kod urbanih područja primarno svrha usklađivanje i provedba politike regionalnoga razvoja te povlačenje sredstava iz fondova EU-a namijenjenih urbanom razvoju, ova mjera kod malih gradova prije svega treba pridonijeti smanjenju gubitka stanovništva.
MINISTAR: Lani smo povukli novac iz EU fondova na razini statističke pogreške