Na meti su Bruxellesa jer – previše izvoze!

Njemačka je veliki izvoznik. Za Bruxelles očito preveliki. Europska komisija najavila je da će ispitati šteti li (pre)jaki njemački izvoz ostalim članicama eurozone.

15.11.2013.
7:47
VOYO logo

Kritika njemačke izvozne moći nije nova. Nedavno je tako američko ministarstvo financija ustvrdilo da su njemački izvoz i "beskrvni" domaći konzum Nijemaca kočnica europskog gospodarskog rasta. To je vrlo pojednostavljeno gledanje na stvari, jer i druge članice eurozone profitiraju od njemačkog izvoza tako što Njemačkoj isporučuju usluge i polugotove proizvode i zato što profitiraju od direktnih ulaganja Njemačke. Moglo bi se štoviše ustvrditi suprotno: bez Njemačke, nekadašnjeg "bolesnika Europe", recesija bi u Europi bila puno veća, piše Deutsche Welle.

Činjenica da Europska komisija sada želi podvrći pozitivnu bilancu njemačkog izvoza jednoj "dubinskoj analizi" u Njemačkoj nailazi na nerazumijevanje, pa čak i ogorčenost. Bi li Njemačka trebala umjetno uništavati svoju tržišnu konkurentnost – naprimjer velikim povećanjima troškova plaća – samo da bi jug Europe mogao s njome držati korak? Bi li ona sada trebala biti kažnjena za to što je u deset godina reformi i odricanja od plaća mukotrpno izgradila tu konkurentnost?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povjerenik za monetarnu politiku Olli Rehn kaže da nitko ne želi kritizirati njemačka poduzeća zbog njihovog uspjeha u međunarodnoj tržišnoj utakmici. Planirana dubinska analiza mogućeg razvoja u krivom smjeru ne može naškoditi Njemačkoj, njezin ishod je potpuno otvoren. No, ona ne bi trebala biti ni tabu – to ne bi bilo dobro ni za Njemačku niti za Europu.

Manjak investicija

I doista, njemački izvozni uspjesi imaju i svoje ružno naličje. Jer oni nimalo nisu u razmjeru s potražnjom na domaćem tržištu koja bi mogla smanjiti njemački izvozni suficit. Američko ministarstvo financija je s pravom naziva "beskrvnom". Godinama je sindikatima bilo važnije očuvanje radnih mjesta, boriti se za veće plaće su očito zaboravili. Visoke stope poreza i ostala davanja su također mjere koje ne djeluju poticajno na potrošnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali domaća potrošnja ne ovisi samo o privatnom konzumu, nego i o investicijama, kako javnim tako i privatnim. A oko toga se svi stručnjaci slažu: Njemačka već godinama pati od velikog manjka investicija – i privatnih i javnih.

Cijeli članak pročitajte http://www.dw.de/komentar-njema%C4%8Dka-se-ubija-%C5%A1tednjom/a-17227191

Nešto vas je oduševilo, naljutilo, rastužilo ili potaknulo da potražite dodatne informacije? Za slanje konstruktivnih, smislenih komentara uveli smo posebnu adresu komentari@portal.net.hr kako bismo i dalje saznali što mislite o temama o kojima pišemo.

Namjera nam je redovito objavljivati komentare čitatelja za koje procijenimo da su konstruktivni te da iz njih svi zajedno možemo nešto naučiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pišite nam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo