Niste bili na godišnjem? Nećete ni ove godine

Čak 59 posto hrvatskih građana nije nikamo otputovalo za godišnji odmor u 2011., a kako se čini, više sreće neće imati ni ove godine.

17.1.2012.
13:25
VOYO logo

Najviše su izvan mjesta boravka putovali stanovnici iz Zagreba i okolice (61 posto ili 5 posto više nego godinu dana ranije), kao i općenito iz naselja s preko 100.000 stanovnika (oko 64 posto), a najmanje iz Slavonije (31 posto), pokazuje istraživanje o odlascima na godišnji odmor, odnosno putovanjima duljima od pet dana, koje je proveo GfK.

Najviše su na odmor išli mladi, u dobi od 15 do 34 godine (njih 65 posto), dok je onih starijih od 65 godina izvan mjesta boravka otišlo tek 20 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje pokazuje da putuju više osobe koje nisu u braku. Njih je na odmoru izvan mjesta boravka bilo 52 posto, a onih koji su u braku 39 posto.

Više putuju obrazovani

S rastom stupnja obrazovanja značajno raste i broj putovanja na više dana – kod osoba s najnižim obrazovanjem tek ih je oko 7 posto išlo na odmor, dok su oni s najvišom naobrazbom u oko 72 posto slučajeva koristili godišnji odmor izvan mjesta stalnog boravka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naravno, visina mjesečnih prihoda kućanstava je također vrlo važna za odlazak na godišnji odmor – u kategoriji niskih prihoda oko 13 posto je putovalo na odmor, dok je kod viših i visokih primanja na odmor išlo između 61 i 73 posto ispitanih.

Dva ili više puta tijekom godine na odmor odlazi 14 posto hrvatskih građana. Češće to rade građani Zagreba s okolicom (31 posto), te građani iz naselja s preko 100 tisuća stanovnika (30 posto), te onih s prosječnim mjesečnim prihodima kućanstva preko 9.000 kuna (oko 33 posto).

Na odmor planira polovica ispitanika

Prema istraživanju koje je GfK proveo u prosincu 2011., tijekom ove godine na odmor izvan mjesta boravka planira otići 52 posto ispitanika, dok čak oko 48 posto građana uopće ne računa na putovanje ove godine. Najviše će putovati stanovnici Zagreba i okolice (71 posto), građani koji žive u gradovima preko 100 stanovnika (72 posto) te mladi u dobi između 18 i 24 godine (72 posto).

Prošle godine na odmor je planiralo ići 51 posto ispitanika, a otišlo ih je 41 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo