Iako se bankarskoj krizi u Europi ne vidi kraja, a isto tako tržište nekretnina nikako da oživi, u Hrvatskoj se u posljednjih godinu dana isprofilirao gotovinski kredit kao najtraženiji i najpristupačniji kreditni proizvod za građane.
Kako na prvi pogled efektivne kamatne stope na popularne "gotovince" često prelaze 10 posto, portal moj-bankar.hr istražio je kakva je situacija na bankarskim tržištima u regiji.
U Mađarskoj i Poljskoj krediti skuplji
Analiza pokazuje da je u regiji istočne Europe Hrvatska zemlja s najpovoljnijim kamatnim stopama na gotovinske kredite. Tako u EU zemljama kao što su Poljska ili Mađarska, banke nude nenamjenske kredite koji su skuplji nego kod nas.
Analiza je bila fokusirana na tipičan gotovinski kredit od 10.000 eura na 7 godina. Takav proizvod, pod različitim imenima (cash kredit, brzi kredit i slično) dostupan je na većini analiziranih tržišta. Iako je Hrvatska još uvijek u krizi i prognoze rasta BDP-a za 2012. godinu nisu ružičaste, izgleda da banke još uvijek nude povoljne kredite bez da nas nakon toga kontroliraju na što smo iste potrošili.
Kamata ostaje oko 11 posto
Naime, gotovinski krediti u regiji, imaju svoj trošak koji se kreće od 25 posto u Srbiji, pa do nešto nižih stopa u regiji,, od 11,5 do 14 posto. Kamate na gotovinske kredite su niže u nekim drugim državama EU, poput Italije, Slovenije i Njemačke.
Rezultat ovako ipak povoljnih stopa u Hrvatskoj vrlo vjerojatno je višak likvidnosti banaka, koje u nedostatku dobrih projekata u gospodarstvu još uvijek preferiraju disperzirani rizik odobravajući veliki broj relativno malih gotovinskih kredita stanovništvu.
Uz najavljene rezove u domaćem gospodarstvu te restrukturiranja cjelokupne privrede, analitičari koji su provodili ovu analizu očekuju da bi kamatne stope na gotovinske kredite mogle varirati oko sadašnjih 11 posto, ali ne očekujući drastični pad istih u sljedeće dvije godine.