Nakon što je u prva četiri mjeseca ove godine država potrošila gotovo polovicu godišnjeg proračuna namijenjenog naknadama za nezaposlene, traži se način kako osigurati dovoljno sredstava za nezaposlene do kraja godine.
Vlada je gospodarskim mjerama najavila kako će sredstva koja namjeravaju uskratiti zaposlenima u javnim i državnim službama, neisplatom regresa, božićnice i dara za djecu u ovoj godini, preusmjeriti za skrb o nezaposlenima, piše Novi list.
Država računa da će uskratom dijela prava 240 tisuća zaposlenih u državnim i javnim službama, u proračunu osigurati 640 milijuna kuna. No, pregovori sa sindikatima još se vode i pitanje je kakav će biti konačan dogovor.
Dodatna sredstva država namjerava povući i iz subvencioniranja skraćenog radnog tjedna.
Do kraja godine vjerojatno će se ponovno biti izmijenjena i pravila za stjecanje prava na naknadu za nezaposlene. Smanjenja, ionako malih naknada, vjerojatno neće biti. No, plan je skratiti rok primanja pune naknade kako bi se nezaposlene motiviralo na traženje posla.
Država namjerava uvesti naknade za dugotrajno nezaposlene, dok bi novonezaposleni silom zakona trebali ulagati u svoje obrazovanje.
Tako program Vlade govori o vremenskom ograničavanju primanja pune naknade "kako bi se nezaposleni motivirali na aktivno traženje posla, a nakon određenog vremenskog roka plaćanje 50 posto naknade uz obvezu dodatnog usavršavanja ili prekvalifikacije". No, te mjere još nisu razrađene.
No, nezaposlena osoba s evidencije burze i sada, upiše li program prekvalifikacije ili dokvalifikacije, od države dobiva 1.600 kuna naknade i plaćene putne troškove. Nezaposlene osobe koje su na radu provele 32 godine, pak, već imaju pravo na novčanu naknadu sve do ponovnog zaposlenja. Takvi radnici najčešće na burzi dočekaju mirovinu, piše Novi list.
Prethodni članci:
arti-201004300053006 arti-201004290554006