Neizvjesnost tjera na plač, a krediti stižu na naplatu

Vijest o stečaju brodogradilišta u kojem oboje rade desetak godina bračnom je paru Kseniji i Siniši Đorđeviću donijela besanu noć, nažalost, samo tek prvu u nizu.

24.3.2012.
11:59
VOYO logo

U petak su dobili plaću za veljaču, pa samo mrvicu mogu slobodnije udahnuti, ali neizvjesnost tjera Kseniju na plač, a Siniši stvara grč. Ne znaju odgovor kuda i kako dalje, situacija je katastrofična. Brojke s burze nezaposlenih dovoljno govore, u susjednim brodogradilištima, naročito "3. maju", ali i "Viktoru Lencu", nemaju se čemu nadati kad i oni muku muče sa svojim ljudima. Već su se raspitali među svojim kolegama, kažu za Novi list.

Situaciju im donekle olakšava što žive u kući roditelja, pa nemaju stambeni kredit, ali kao i većina građana imaju druge obveze prema bankama kojih se nimalo ne tiče niti će pokazati zrnce samilosti za to što su oboje ostali bez posla. A sina treba školovati, račune platiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nitko ništa ne zna, ni kada ćemo u stečaj, ni koliko ćemo još raditi. Ovo je grozno. Spomenuli su otpremnine i ima ljudi koji se tome raduju, oni koji su pred mirovinu. Meni otpremnina nije utjeha, u redu, pomoći će za jedno kratko vrijeme, ali što onda? Moj problem je što ću ostati bez posla", pojadala se Ksenija.

Život bračnog para Đorđević, nakon prekjučerašnje vijesti iz Banskih dvora, potpuno je izbačen iz kolotečine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz banke stižu opomene

Brodski mehaničar Silvio Jaška ima 30 godina, deset godina ima radnog staža u Kraljevici. I on se pita gdje će naći drugi posao, a kaže da banka već šalje opomenu za ratu kredita od 350 kuna.

"Naše plaće nisu velike, između tri i četiri tisuće kuna. I s time jedva preživite mjesec, a kako bez toga?!", pita se mladi Jaška, ali koji se dobro sjeća kako je upravo Radimir Čačić prije nekoliko godina, kad je u jeku jedne predizborne kampanje održao skup u kafiću preko puta brodogradilišta, poručio - već tada - da Kraljevicu treba zatvoriti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ostaju navozi i 200 radnika?

Moguće je da u Kraljevici ipak ostaju navozi i 200 radnika. Stečaj ne mora značiti prestanak proizvodnje brodova, ne propisuju to čak ni europska pravila predviđena za takve slučajeve. Ono što se od Hrvatske traži u tom slučaju je da stečaj bude transparentan i da ne bude ničim uvjetovan.

Dakle, ne može se provoditi stečaj s preustrojem, odnosno ne može biti cilj da se nakon njegova provođenja proda trgovačko društvo Kraljevica, nego se prodaje imovina društva. U stečaju nije moguće onima koji će kupiti tu imovinu uvjetovati da nastave djelatnost brodogradnje niti da zadrže postojeći ili bilo koji određeni broj radnika. No, kupce koji će kroz stečaj doći do imovine Kraljevice europska pravila o provođenju stečaja ne priječe da se nastave baviti brodogradnjom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo