Iako je nakon referenduma u Sloveniji granični spor i službeno prepušten arbitražnom sudu, iz diplomatskih krugova EU-a proširila se priča kako bi Slovenija opet Hrvatskoj mogla nametnuti blokadu. Ljubljana će, navodno, stopirati zatvaranje poglavlja o slobodi kretanja kapitala zbog zabrane ulaska Nove Ljubljanske banke na hrvatsko tržište.
Guverner Hrvatske narodne banke Željko Rohatinski kaže da uopće nije nikakva novost da Slovenija nastoji rješenje problema Nove Ljubljanske banke ugraditi u naše pregovore s EU-om.
"Dosad im to nije uspijevalo jer je stav Bruxellesa uvijek bio da je to bilateralno pitanje i da EU ne može i neće vršiti pritisak ni na jednu od zainteresiranih strana", kaže Rohatinski za Jutarnji list.
Informacije po kojim će Slovenija opet pokušati postaviti u hrvatske pregovore s EU problem Nove Ljubljanske banke, došao je i do guvernera. Službene potvrde još nema, ali, kaže Rohatinski, postoje naznake da će se Hrvatsku pokušati nagovoriti na nastavak pregovora pod pokroviteljstvom Banke za međunarodna poravnanja u Baselu (BIS).
Da će se pitanje devizne štednje rješavati pod pokroviteljstvom BIS-a piše u Ugovoru o sukcesiji. Ti pregovori održani su tijekom 2001. i 2002. godine i završili su neuspješno. Stav Hrvatske tada je bio da je time konzumirana mogućnost iz ugovora o sukcesiji i da se rješenje treba potražiti na nekoj drugoj instanci ili na sudu. Sljedećih osam godina proteklo je bez pomaka.
Da bi se pregovori o sukcesiji obnovili mora postojati suglasnost svih zemalja sljednica bivše Jugoslavije. To više nije bilateralno pitanje Hrvatske i Slovenije. Ako svi drugi pokažu interes za obnovu pregovora, Rohatinski kaže da nema razloga da to ne prihvati i Hrvatska.
"Spremni smo na obnavljanje pregovora pod pokroviteljstvom BIS-a, ali nema govora o davanju dozvole NLB-u prije nego što se štedišama Ljubljanske banke namire dugovi", poručio je guverner Rohatinski.
Prethodni članci:
arti-201006070794006 arti-201006060303006