Ako se siječanj još i nekako progura, saznanje da treba preživjeti još ništa manje lakših jedanaest mjeseci teško da daje razloga za optimizam u 2015. godini. Činjenica da ćemo, nakon drugog kruga izbora za predsjednika RH, do kraja godine biti izloženi i kampanji za parlamentarne izbore ne raduje baš previše u situaciji kad nam država grca u problemima.
Između ostalih loših prognoza koje smo slušali tijekom prosinca 2014. valja, primjerice, spomenuti i procjene analitičara Raiffeisenbank Austrije (RBA), prema kojima se u većini zemalja središnje i istočne Europe u 2015. godini očekuje snažan gospodarski rast, ali to ne vrijedi i za Hrvatsku, koja je svrstana u skupinu zemalja koje će stagnirati, piše Glas Slavonije.
Za Hrvatsku iduće godine u RBA-u prognoziraju stagnaciju BDP-a, a u 2016. rast od mršavih jedan posto.
Bez pomaka
"Još uvijek nema potrebnih preduvjeta za oporavak. Naprotiv, i dalje je čvrsto ukorijenjena većina dobro poznatih strukturnih problema - niska konkurentnost, slabosti tržišta rada, administrativne prepreke i slično. Stoga, nakon šest godina recesije, ni izbori 2015. godine neće donijeti ništa povoljnije od stagnacije", izjavila je Zrinka Živković Matijević, direktorica Samostalne direkcije ekonomskih istraživanja u RBA-u u Zagrebu.
Naravno, Vlada će i u 2015. pokušati stanje "popraviti" novim zaduživanjem, no to ne vodi oporavku zemlje, rastu investicija i gospodarstva.
Prema procjenama RBA-a, industrijska proizvodnja u Hrvatskoj iduće godine mogla bi porasti po stopi od 1,5 posto, a godinu iza ubrzati na 2,5 posto. U ovoj godini u RBA-u očekuju njezin rast za 0,5 posto.
Nastavak pada BDP-a i porast broja nezaposlenih
Na ukupno uzevši loše stanje upozorili su i analitičari na Svjetskom ekonomskom forumu (Outlook on the Global Agenda). Bez obzira na snagu njemačkog gospodarstva koje "drži" EU na okupu, predviđa se daljnje produbljivanje nejednakosti i gubitak poslova u mnogim europskim državama sljedeće godine, uključujući i Hrvatsku.
Loše najave za Hrvatsku u 2015. ne stižu samo iz inozemstva. Hrvatska udruga banaka (HUB) objavila je u sutudenome prošle godine ekonomske prognoze šestero ekonomista glavnih banaka u RH koje su postale još pesimističnije od onih objavljenih u srpnju. Ukratko, čeka nas nastavak pada BDP-a i porast broja nezaposlenih.
Prijeti i inflacija
Što se tiče stope nezaposlenosti, ona će neizbježno i dalje rasti. Utješno je da će to ipak biti blagi rast - do 17,9 potkraj sljedeće godine.
A nakon stagnacije cijena u 2014., realna je opasnost, tvrde ekonomisti, da se naglo probudi i inflacija. U situaciji u kojoj smo već pet-šest godina, samo nam još inflacija treba pa da svi skupa doista bankrotiramo, i država i svi koji u njoj rade ili ne rade.
Riječ guvernera
Krajem prošle godine oglasio se i guverner središnje banke Boris Vujčić, po tko zna koji put poručivši da je unatoč hrpi problema kuna i dalje stabilna, ali da iz krize nećemo izaći ako u 2015. ne počnu u Hrvatsku ulaziti strani ulagači jer, kaže Vujčić, ključ oporavka je samo u investicijama. Ipak, guverner je ponešto ublažio svoje stajalište utješnom izjavom kako će nakon šest godina recesije hrvatska ekonomija u 2015. stagnirati, a ne dalje padati, što pak znači da bi BDP u najboljem slučaju, prvi put od 2008., mogao porasti za 0,2 posto. To naravno nije baš nešto čime možemo biti zadovoljni, ali bolje išta nego ništa.
Kad se sve zbroji, i više je nego izvjesno kako ćemo se i u 2015. vrtjeti u krugu manjka novca i viška nevolja.