Najviše novosti vezano je uz ovrhe nad nekretninama, čime se građanima omogućava da određeno vrijeme i nakon rješenja o ovrsi ostanu u svome domu ili da u godinu dana pokušaju pronaći drugo rješenje za plaćanje duga kako ne bi izgubili stan ili kuću.
Tako bi građani koji u ovrsi gube jedinu nekretninu, odnosno onu u kojoj žive, mogli zatražiti da u njoj ostanu još šest mjeseci ili godinu dana dok ne pronađu alternativni smještaj. No, u tom bi slučaju morali plaćati najamninu, piše Novi list.
Drugo rješenje za otplatu duga
Građanima će se pružiti i mogućnost da, ako je to ikako moguće, ponude drugo rješenje za otplatu duga kako bi zadržali jedinu nekretninu u kojoj žive. Kad prime rješenje o ovrsi, građani mogu sudu predložiti da odredi ovrhu na nekom drugom predmetu, koji se može prodati, ali sami to nisu uspjeli učiniti. Sud može pristati i na otplatu na novčanim sredstvima ako procijeni da bi se u godinu dana na taj način mogao namiriti dug. Za to vrijeme na stanu će biti zabilježena ovrha.
Mijenjaju se i pravila u prodaji nekretnina koje su predmet ovrhe. Te će se nekretnine ubuduće prodavati na elektroničkoj dražbi i svi će imati pravo sudjelovanja, a ne samo uski krug koji prati ovrhe na sudovima. Na taj način doista će se postići nadmetanje među više ljudi, a ne samo dvoje ili troje koji na dan dražbe i fizički moraju biti na sudu.
Podiže se i najniža cijena po kojoj se neka nekretnina može prodati.
Građanin će i, kako se predlaže, na vrijeme doznati da mu prijeti ovrha kako bi se mogao ili žaliti ili platiti dug bez visokih kamata.