NE DAJTE DA VAS ŠIŠAJU: /

Evo kako možete srezati provizije pri plaćanju računa

Image
Foto: Pixsell

Snažna konkurencija na tržištu platnih usluga dovela je do različitih popusta i mogućnosti plaćanja bez naknade kojima se pokušavaju privući klijenti

8.3.2019.
13:50
Pixsell
VOYO logo

Svatko tko je išao obaviti usluge platnog prometa na šalteru banke zna kako su one u pravilu skuplje nego da se koristi internetsko bankarstvo. Razlog tome su osjetno viši stvarni troškovi transakcije jer se njima podrazumijeva i rad službenika banke. Banke sa svojim višim cijenama nastoje smanjiti pritisak na šaltere i potaknuti svoje klijente na korištenje internetskog bankarstva, piše tportal.

Minimalne i maksimalne naknade

U tom slučaju transakcija koju obavite preko internetskog bankarstva koštat će vas maksimalno dvije kune, dok se cijena transakcije u poslovnici banke može popesti i na 100 kuna. Bankarske naknade ovise o tome plaća li se transkacija na šalteru ili online, te prema kome ide plaćanje. U pravilu je prebacivanje novca na račun fizičkih osoba koje imaju račun u istoj banci besplatno, bez obzira na način plaćanja dok je provizija od jedan do 1,5 posto iznosa računa ako plaćate pravnim osobama u poslovnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad je riječ o plaćanju pravnim osobama u poslovnici, banke imaju gornje i donje granice koje oni samostalno određuju. Donja granica minimalne naknade varira od pet do 10 kuna, dok gornja granica maksimalne naknade iznosi od 75 do 100 kuna.

Image
KLIJENTI OVE BANKE VEĆ DANIMA SU U VELIKIM PROBLEMIMA: /

'Žena je dobila slom živaca vidjevši prazan račun'

Image
KLIJENTI OVE BANKE VEĆ DANIMA SU U VELIKIM PROBLEMIMA: /

'Žena je dobila slom živaca vidjevši prazan račun'

Online plaćanje

I drugi pružatelji platnih usluga kod kojih se plaća na šalteru imaju provizije sličnih iznosa. Naime, Fina naplaćuje fiksnu naknadu od 4,80 kuna za iznose do 494,85 kuna, a na račun iznad tog iznosa 0,97 posto uplaćenog iznosa s gornjom granicom od 75 kuna, dok Hrvatska pošta naplaćuje fiksnu naknadu od pet kuna na račune do 273,22 kune, a na račune iznad tog iznosa 1,83 posto uplaćenog iznosa, odnosno 80 kuna na račune vrijednosti iznad 4371,59 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U slučaju da osoba odluči platiti račun online proći će znatno povoljnije, pogotovo kad je riječ o visokim računima. U pravilu su naknade jedna ili dvije kune, bez obzira na iznos računa. Građani će platiti nižu naknadu kada plaćaju nekome tko ima račun u istoj banci, a kad je riječ o plaćanju računa u nekoj drugoj banci platit će višu naknadu.

Kako proći jeftinije?

Snažna konkurencija na tržištu platnih usluga dovela je do različitih popusta i mogućnosti plaćanja bez naknade kojima se pokušavaju privući klijenti. Naime, banke nude pakete usluga građanima uz jednokratnu mjesečnu naknadu koje pak uključuju mogućnost plaćanja određenog broja računa s nižom naknadom ili bez naknade, dok drugi pružitelji usluga platnog prometa među kojima su Fina i Hrvatska pošta privlače oslobađanjem naknada za pojedine izdavatelje računa s kojima su dogovorili poslovnu suradnju.

Naime, Fina na svom popisu ima oko 200 komunalnih tvrtki i drugih institucija za čije račune se ne plaća provizija ili je ona snižena, a u Hrvatskoj pošti bez naknade možete plaćati račune HEP-a i većeg broja komunalnih tvrtki diljem Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo