Bez obzira na potrošnju, mjesečno plaćamo dvadeset kuna HEP-u, dvadeset, po novom, i za plin, makar potrošili samo jedan kilovatsat struje ili plina. Prošle su godine i vodovodna poduzeća počela uvoditi fiksnu naknadu na računima, koja se plaća neovisno po potrošnji, pa Riječani, primjerice, plaćaju fiksnu naknadu nešto malo manje od 12 kuna mjesečno, a Zagrepčani, odnedavno, nešto malo više od 18 kuna.
Izdavanje računa nije dopušteno naplaćivati!
Distributeri vode, plina, struje, telekomunikacija, pravdaju se da se fiksna naknada plaća za pristup mreži, za održavanje sustava, za slanje računa, obračun. Sva ta opravdanja su, sukladno Zakonu o zaštiti potrošača – nezakonita, piše Novi list.
"Izdavanje računa nije dopušteno naplaćivati, a prodaja javnih usluga – električne energije, vode, plina, topline, odvoza smeća i telekomunikacijskih usluga – mora biti obračunata prema potrošnji", kaže Zakon o zaštiti potrošača, kao i to da "uslugu očitanja mjernih uređaja nije dopušteno naplaćivati, osim kad sam potrošač traži nestandardno očitanje".
'Zamislite da vam trgovac naplati i sam račun'
U raznim potrošačkim udrugama objašnjavaju da pružatelji javnih usluga uporište za naplatu fiksnih troškova nalaze u raznim uredbama i odlukama regulatornih tijela, no napominju da one, pravno, ne bi smjele biti jače od zakona.
"Zamislite da vam trgovac, osim onoga što ste kupili, naplati i sam račun, odnosno korištenje njegovog trgovačkog sustava. Davatelj javne usluge mora na početku svoje poslovne godine predstaviti plan poslovanja, i sve troškove koje ima uračunati u jediničnu cijenu, koja će se plaćati po potrošnji", smatra Tomislav Lončar, tajnik Hrvatske udruge za zaštitu potrošača.
cate-201310030435004