Upozorili su na to predstavnici proizvođača plastičnih vrećica, Društva za plastiku i gumu, istoimeno udruženje pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) te Udruženje HUM-CROMA na konferenciji za medije u Komori Zagreb.
Tvrde da se tim potezom pogoduje i uvoznom lobiju papirnatih i platnenih vrećica, kojih u Hrvatskoj nema dovoljno i čija je proizvodnja puno skuplja i rizičnija za okoliš.
Svi oni iznenađeni su najavama ministrice Mirele Holy te čekaju da ih ona primi na razgovor, što je obećala, rekao je predsjednik HGK-ova udruženja Želimir Feitl.
Važnije je odvajanje otpada po kućanstvima
Domaći proizvođači proizvode plastične vrećice za četiri lipe po komadu, godišnje proizvedu oko 4.000 tona tih vrećica, od čega se više od pola izvozi u Europu, a već plaćaju naknadu od 1.500 kuna po toni. To godišnje, s obzirom na 2.400 tona plastičnih vrećica na hrvatskom tržištu, iznosi oko 3,5 milijuna kuna javlja HTV.
Fond za zaštitu okoliša, kojemu se to uplaćuje, ne organizira nikakav sustav prikupljanja vrećica, što bi proizvođači, kako su danas najavili, da postoji odmah sve otkupili i reciklirali.
Šteta već nastala
"Važnije za okoliš od nove naknade bilo bi uvođenje odvajanja otpada po kućanstvima i strojeva za separiranje otpada po smetlištima", kazao je predsjednik HUM Croma Vladimir Ferdelji.
Vlasnik tvrtke Optiplast iz Siska upozorio je da je već i priča o plastičnim vrećicama naštetila proizvodnji, jer dobavljači više ne daju robu na odgodu, zaposleni počinju tražiti nove poslove, a tvrtke se moraju dodatno zaduživati za sirovinu.