Najviše zarađuju liječnici i farmaceuti

Za razliku od prijašnjih godina kada su najbolje bili plaćeni IT stručnjaci, u 2009. prvu poziciju zauzeli su farmaceuti i liječnici čije su plaće 39,6 posto iznad hrvatskog prosjeka.

1.12.2009.
16:51
VOYO logo

U 2009. godini najbolje su plaćeni poslovi u tvrtkama kojima je primarna djelatnost farmacija – plaće u tim tvrtkama su 38 posto iznad prosjeka, nakon čega slijedi IT - izrada i održavanje programskih rješenja gdje su plaće 25 posto veće od prosjeka.

Što se tiče zanimanja, najbolje su plaćeni farmaceuti i liječnici čije su plaća 39,6 posto iznad prosjeka, što je različito u odnosu na prethodne godine kada su inženjeri informatike bili najbolje plaćeni. Iza njih slijede inženjeri strojarstva i elektrotehnike, kojima su plaće 26 posto iznad prosjeka te inženjeri informatike s plaćama od 25,5 posto iznad prosjeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pokazuju to rezultati istraživanja o visini plaća koje je portal MojPoso proveo na više od 16.000 ispitanika. Istraživanje je obuhvatilo 201 radno mjesto.

Kada se radi o visini plaća prema spolu, muškarci su u Hrvatskoj i dalje više plaćeni od žena te je njihove plaća u prosjeku 22,6 posto veća, što je neznatno manja razlika u odnosu na 2008. godinu kada su muškarci imali u prosjeku 23% veće plaće u odnosu na žene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stupanj obrazovanja i dalje uvelike utječe na visinu plaće. Osobe sa završenim fakultetom imaju 34,1 posto veću plaću u odnosu na osobe sa srednjoškolskim obrazovanjem.S zaradom 28 posto nižom od prosjeka, na dnu ljestvice nalaze se djelatnosti vezane za sport i razonodu, te umjetnost i dizajn s plaćama nižim 14 posto ispod prosjeka.

Najlošije plaćena zanimanja su u području osobnih usluga gdje su plaće 47,7 posto ispod prosjeka, a slabo su plaćeni i trgovački posrednici te prodavači čije su plaće 42 posto niže od prosjeka.

Plaće u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu veće su za 25,9 posto, a u stranim institucijama za 18,6 posto. Najniže su plaće i dalje u udrugama u kojima su zaposlenici plaćeni 10 posto manje u odnosu na tvrtke u domaćem vlasništvu.

Kriza smanjila plaće

Najniže plaće ove godine zabilježene su u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji (12,8 posto ispod prosjeka), a slijede virovitičko-podravska (11,4 posto ispod prosjeka) te Brodsko-posavska (11,4 posto ispod prosjeka). Najviše plaće su zabilježene u Gradu Zagrebu i to 27,9 posto iznad prosjeka, što je čak i znatno više nego prošle godine kada je razlika iznosila 21,1 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nešto više od polovice ispitanika izjavilo je kako je gospodarska kriza utjecala na njihovu plaću, a 43 posto da im je plaća smanjena. Zbog krize je izostala povišica koju su trebali dobiti za 10 posto ispitanika.

Na pitanje "Koliko često u prosjeku dobivate povišicu?", čak 52,1% ispitanika odgovorilo je rijetko ili nikad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prva publikacija pod nazivom "Radni ritam" koju je izdao portal posao.hr savjetuje kako prilikom traženja novog zaposlenja uočiti znakove dobrog i lošeg poslodavca.

Loš posao može narušiti ugled te loše utjecati na samopouzdanje, zbog toga kod prihvaćanja poslovne ponude morate biti oprezni te tražiti znakove koji upozoravaju na potencijalan problem, navodi se u publikaciji.

Jedan od znakova odnosno zamki kojih se treba čuvati, a koji upozoravaju da s poslodavcem nećete biti oduševljeni je kašnjenje s pozivanjem na razgovor. Ako je to tek tri mjeseca nakon što ste poslali životopis to je loš signal, a ništa nije bolje ako vas pozovu na razgovor, pa ostave na čekanju u hodniku.

Lošeg poslodavca prepoznat će te i po procesu odugovlačenja procesa zapošljavanja. No, posumnjati bi trebali i ako se taj proces odvija prebrzo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo