Jedan od najpoznatijih ekonomista današnjice bit će posebni gost 9. Međunarodne konferencije Izazovi Europe: Rast i konkurentnost – preokretanje trendova koja će se od 26. do 28. svibnja održati na Braču u hotelu Elaphusa. Ovogodišnju konferenciju najavili su organizatori prof. dr. sc. Branko Grčić, dekan Ekonomskog fakulteta u Splitu i prof. dr. sc. Zlatan Reić, predsjednik programskog odbora.
"Pokušat ćemo dobiti dijagnozu hrvatskog gospodarskog trenutka i odgovor o terapiji", rekao je Reić na konferenciji za novinare u Zagrebu.
Uz Rodrika, među važnijima među 150 govornika su Paul Davidson, američki makroekonomist koji spada u red najznačajnijih predstavnika Postkeynezijanske ekonomske škole, Branko Milanović, naš poznati ekonomist i ekonomist Svjetske banke, te Robert Grant, profesor Strateškog menadžmenta na Sveučilištu u Bocconi.
Osim znanstvenog dijela, ove godine drugog dana konferencije održat će se i okrugli stol na temu stanje u hrvatskoj ekonomiji na kojem će sudjelovati hrvatski gospodarstvenici i ugledni hrvatski ekonomisti.
Konferencija koju organizira splitski Ekonomski fakultet traje od 1995. godine i održava se svake dvije godine. U prvih sedam izdanja nosila je naziv "Poduzeće u tranziciji". Dani Rodrik jedan je od najpoznatijih ekonomista današnjice kojeg često citiraju ugledni svjetski mediji, a dobitnik je mnogih nagrada i počasnih doktorata. Mnoge vlade i međunarodne organizacije zovu ga za savjetnika.
Rođen je u Turskoj. U Istanbulu je diplomirao i doktorirao, a potom je otišao živjeti u SAD gdje predaje na sveučilištima.
Rodrik je autor više knjiga, među kojima se ističe Je li globalizacija otišla predaleko (Has Globalization Gone Too Far, 1997.) koja je proglašena najvažnijom ekonomskom knjigom desetljeća (BusinessWeek). Rodrikova najnovija knjiga - Paradoks globalizacije; Demokracija i budućnost svjetskog gospodarstva (The Globalization Paradox: Democracy and the Future of the World Economy, 2011.) - preispituje prevladavajuće mudrosti globalizacije i suočava nas s neizbježnom tenzijom: ne možemo istovremeno njegovati demokraciju, nacionalnu pripadnost i ekonomsku globalizaciju.