"Rad na crno štetan je za radnike, poslodavce i državu, stoga želimo podignuti svijest u hrvatskom društvu da se neuplatom doprinosa radnici zakidaju za buduće mirovine, državni proračun gubi novac, a poslodavci imaju nelojalnu konkurenciju", rekao je Mrsić na konferenciji za novinare.
Preventivno, represivno i kurativno djelovanje
Procjena je da je u Hrvatskoj 30-ak posto rada u sivoj zoni, pa će država protiv toga djelovati preventivno (kampanja), represivno i kurativno (zakonska rješenja koja se donose kako se rad na crno ne bi isplatio), najavio je Mrsić te izrazio zadovoljstvo što su borbu protiv rada na crno poduprli i socijalni partneri.
Mrsić je, objavio je HRT, pohvalio rad Inspektorata u posljednje vrijeme, nakon što su inspektori dobili veće ovlasti, primjerice za oduzimanje dokumenata i uvođenje videonadzora, a njihovoj efikasnosti pomaže i to što nadzor sada mogu provoditi bez službenih odora i u neoznačenim vozilima. Osim toga inspektor može dobiti izjavu radnika o nepravilnostima i izvan radnog mjesta. Ministar je najavio strožu kontrolu uplate doprinosa, pa će se provjerom tzv. JPP obrazaca vidjeti jesu li poslodavci doista uplaćivali doprinose kako je to navedeno u obrascima.
Naglasio je kako u suzbijanju rada na crno očekuju bolju suradnju svih, od socijalnih partnera do građana, te napomenuo da se rad na crno može prijaviti na besplatni broj 0800 4949.