Muči nas razlika u dohotku, kao i pred 2. svjetski rat

'Nejednakost je bila na vrhuncu i prije Velike Depresije i prije Velike Recesije, što nije slučajnost.

6.3.2012.
14:54
VOYO logo

Jedan od najpoznatijih svjetskih ekonomista, bivši ekonomist Svjetske banke i Nobelovac, Joseph Stiglitz, ustvrdio je sljedeće na svom predavanju:

"Europske mjere štednje neće zaustaviti krizu, već će samo dovesti do većih građanskih nemira ili će natjerati da prezadužene zemlje poput Grčke napuste zajedničku valutu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je jedan od najglasnijih protivnika mjera štednje koje se provode u Europi, poglavito u Grčkoj - smanjenje javnog sektora, navodi, pokazalo je da vodi samo smanjenju BDP-a.

Nakon predavanja na svom fakultetu Columbia, upitan je u intervjuu za The Record da pojasni i svoju tezu da je nejednakost u prihodima loša za rast, stabilnost i učinkovitost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Nije ključno stvaranje bogatstva, već raspodjela bogatstva'

"Nejednakost je bila na vrhuncu i prije Velike Depresije i prije Velike Recesije, što nije slučajnost. Kada imamo puno nejednakosti, potražnja pada. Sva ova nejednakost je bila izdanak stvaranja (financijskog) balona. Balon je omogućavao veću potrošnju. Sada imamo nejednakost, ali nemamo i balon, što znači da imamo ustrajnu slabu potrošnju i zato, ako ne stvorimo još jedan balon bit će jako teško vratiti nas na put za stvaranje pune zaposlenosti", kazao je.

Nije ključno stvaranje bogatstva, već raspodjela bogatstva, koja smanjuje udjele u kolačuVeći dio nejednakosti koju imamo u SAD-u stvorili su poremećaji, kazao je.

"Prevelik financijski sektor, monopoli poput Microsofta... davanje resursa naftnim i rudarskim kompanijama po sniženim cijenama... Ove su stvari poremetile ekonomiju i istovremeno stvarale bogatstvo na vrhu. Zato nije ključno stvaranje bogatstva, već raspodjela bogatstva, koja smanjuje udjele u kolaču", smatra Nobelovac.

Rješenje vidi u oporezivanju špekulacija, uklanjanju rupa u zakonima, ukidanju spomenutih poremećaja i davanja resursa po bagatelnim cijenama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kada kapitalnu dobit oporezujete po upola manjoj stopi, ohrabrujete špekulacije. Tako odvraćate resurse prema špekulativnim aktivnosti, čak i najbolje mozgove (sveučilišta) Columbije prema špekulaciji, prije nego kreativnim aktivnostima", izjavio je.

Tri najveća mita - štednja, porez na investicije, porez na dobit

Također smatra da američka Vlada treba ulagati više u obrazovanje, tehnologiju i infrastrukturu. Upitan je o najvećim mitovima ekonomije za koje zna, a da su vezani za poreze, regulaciju tržišta i zapošljavanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prvi je da smanjenje proračunskog deficita stimulira ekonomiju ponovnom uspostavom povjerenja, što neprestano slušamo. Ne postoje dokazi da je to ikada upalilo. Možete to nazvati i 'mitom štednje', najozbiljnijim od svih. Drugi je da povećanje poreza na one koji najviše zarađuju vodi smanjenju njihove štednje, investicija. Opet, nema dokaza. Treći je da će se smanjenjem poreza na dobit korporacijama stimulirati investiranje u SAD-u. Nema dokaza ni za to. Ako želite potaknuti investiranje, onda smanjite poreze onim tvrtkama koje investiraju, a povećate onima koje ne investiraju", poučava Stiglitz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo