Nakon što je Ina pokrenula prisilnu naplatu nad Diokijem i zaustavila isporuku plina i etana iz Diokija je izašla informacija da čak ni ako dođe do zatvaranja pogona na Žitnjaku, to ne znači stečaj za Dioki, ali znači gubitak 500 radnih mjesta.
Iz Diokija podsjećaju da je cijena plina u kratkom vremenu porasla gotovo dvostruko. Tvrde kako zbog stanja na tržištu teret poskupljenja ne mogu prebaciti na svoje kupce, posebno s obzirom na to da je i struja poskupjela 50 posto. Dodaju kako su ipak su spremni na 20-postotno poskupljenje, no istovremeno upozoravaju na monopolizam MOL-a.
"Mi danas u Hrvatskoj imamo situaciju gdje jedna strana tvrtka, kao što je MOL, koristi svoj monopolistički utjecaj na tržištu i ucjenjuje hrvatske proizvođače cijenom energenata. Istovremeno taj isti MOL te iste energente nudi po znatno povoljnijim cijenama svojim tvrtkama kćerima u Mađarskoj, koje su nam direktna konkurencija na svjetskom tržištu. Danas u tom kontekstu pričamo o Diokiju, a sutra ćemo o Petrokemiji Kutina, Lipiku, Munji i drugima", poručuju iz Diokija.
U zaključku Dioki apelira na državu da utvrdi svoju industrijsku politiku i donese dugoročna pravila igre kada su energenti u pitanju, piše Business.hr.