'Moje je kraljevstvo porezno'

Image
Foto: Thinkstock, andrej_k

Proračun za Katoličku crkvu neposredno izdvaja 273 milijuna kuna potpore godišnje, a to je tek dio ukupnih davanja. S druge strane, proračunski prihod od poreza i prireza na dohodak je 1.

4.3.2012.
8:39
Thinkstock, andrej_k
VOYO logo

"Dajte Cezaru ono što je Cezarovo, a Bogu ono što je Božje." Kratko i jasno. Nikada nisam vidio da ova poruka ima neki dodatak tipa "...navedeni odnosi mogu se mijenjati posebnim ugovorom". To smo valjda mi sami vremenom odlučili malo prilagoditi neka izvorna učenja. Pa ne treba se jedne kratke rečenice držati kao pijan plota.

Još jedna kratka rečenica stoji u hrvatskom Ustavu: "Sve vjerske zajednice jednake su pred zakonom i odvojene od države". Niti ovdje nema dodatka. Fakat sam gledao, ali nigdje ne piše "osim Katoličke crkve". Vjerojatno smo i u ovom slučaju procijenili da je stvar nedorečena i da je treba malo prilagoditi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svi žele Cezarevo

Znači, Sveto pismo i hrvatski Ustav se slažu da svjetovna i vjerska pitanja trebaju biti odvojena, ali se Crkva i vlada ne slažu sa Svetim pismom i Ustavom. Slovo na papiru. I novac na računu. Valja ih nekako pomiriti, jer svi žele ono Cezarovo.

I eto Vatikanskih ugovora. Ustvari, ugovori niti nisu sklopljeni s Vatikanom (državom), nego sa Svetom stolicom (vjerskom zajednicom), ali ajmo se na čas praviti da to nije važno. Ima više tih ugovora, ali najviše se prašine diglo oko ugovora o gospodarskim pitanjima, koji ukratko kaže: • da se na Katoličku crkvu ne primijenjuju odredbe poreznog sustava Republike Hrvatske, • da Republika Hrvatska prema Katoličkoj crkvi ima ozbiljne dugove koje se obvezuje vratiti, • da se pored toga RH obvezuje Katoličkoj crkvi iz proračuna isplaćivati mjesečne novčane iznose.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poremećaj stolice

Niti u jednom dijelu ugovora ne postoji formulacija "Katolička crkva se obvezuje...". Ne znam, ja još nikada nisam vidio ugovor u kojem samo jedna strana ima obveze. Ugovor tek općenito navodi da su mjerodavne vlasti, one državne i one crkvene, imale na umu postotak građana koji se izjašnjavaju katolicima. Ustav očito nisu imali na umu. Ugovor o pravnim pitanjima još sadrži sjajnu formulaciju "imajući u vidu nezamjenjivu ulogu Katoličke crkve u odgoju hrvatskoga naroda...". Imajući u vidu... Imajući u vidu ugovore sa Svetom stolicom, poremeti mi se stolica.

No dobro, koliko to košta? Proračun je potpuno netransparentan, jer pored navedenog, imamo dodatne obveze po ugovorima u području odgoja i kulture, katoličkog vjeronauka, vojnog ordinarijata... sve na teret proračuna, ali prikriveno unutar stavki obrazovanja, obrane i dr. Dovoljno je reći da proračun za Katoličku crkvu neposredno izdvaja 273 milijuna kuna potpore godišnje, a to je tek dio ukupnih katoličkih davanja. S druge strane, proračunski prihod od poreza i prireza na dohodak je 1.283 milijuna kuna. Dakle, više od jedne petine poreza na dohodak svakog građana, bez obzira na vjersko opredjeljenje – ide Katoličkoj crkvi. Plus sve ono skriveno.

A što je s povratom zlata iz Vatikanske banke?

To još ne uključuje povrat hrvatskog 'duga' Crkvi, a koji proizlazi iz imovine oduzete za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine (kako se jasno navodi u ugovoru). Pa to kao ima smisla. Denacionalizacija. Povratak demokratskim vrijednostima. Povrat oduzete imovine. OK, ali što je onda s imovinom koju je Crkva oduzela za vrijeme fašističke vladavine? Što je sa sredstvima koja su krajem drugog svjetskog rata prenesena iz trezora NDH u Vatikansku banku? Zar ne bi Stolica to trebala vratiti Hrvatskoj, a Hrvatska nacionalnim manjinama, i to uz ispriku? Ne, očito ne. Ta otimačina nije više važna.

Crkveni porez

Znači država prikuplja crkveni porez i to samo za onu crkvu koja je "odgojila hrvatski narod". A ta crkva onda stječe ekskluzivno pravo vjeronauka u javnim školama i blagoslivljanja hrvatskih oružanih snaga, te povrh svega potražuje obeštećenja iz razdoblja našeg tisućljetnog sna. Kakva noćna mora!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Austriji također postoji crkveni porez obvezan za katolike. Iznosi 1,1%, a uveo ga je Hitler. Nakon drugog svjetskog rata su ga odlučili zadržati kako bi Crkva "bila na miru". U Italiji postoji porez od 0,8%, a porezni obveznici sami odlučuju (svako za sebe) koja će vjerska organizacija primiti njihovu osobnu kontribuciju. Izbor je doduše ograničen. Malta također daje potpore za uzdržavanje katoličkog svećenstva, ali se s druge strane Crkva za uzvrat obvezala državi ustupiti sve nekretnine koje nemaju pastoralnu svrhu (kuće, stanove, zemljišta). Očito ima raznih načina...

Ali i to je sve bullshit. Potpuno nepotrebno miješanje vjerskog i državnog, Cezara i Boga. Kršenje ustava i vrijeđanje duha. Treba ukinuti sve vjerske potpore i jedno-religijske privilegije uplitanja u javne institucije, adekvatno smanjiti porezni teret građana te prepustiti da svatko od nas prema vlastitom nahođenju i uvjerenju traži vjeronauk i daje milodar, koliko, kako i gdje god želi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mislim da ono davno netko nije rekao "moje je kraljevstvo porezno".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo