Poruke Međunarodnog monetarnog fonda o nužnosti jače štednje od one koju je Vlada promovirala svojim proračunskim smjernicama i savjeti te institucije da se krene u smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru i smanjenje plaća kako bi se postigla interna devalvacija bez promjene tečaja nitko u državnim institucijama u utorak nije želio službeno komentirati.
Tako su i iz Vlade i iz Hrvatske narodne banke poručili da neće komentirati zaključke MMF-a. Sugovornici Novog lista iz Vlade neslužbeno kažu da MMF nije rekao ništa neočekivano, te da je jasno da oni zastupaju interese vjerovnika, a da se u Hrvatskoj provodi politika Vlade u interesu domaćeg gospodarstva i građana. Nekoliko riječi o tim zaključcima rekao je tek ministar financija Slavko Linić prije sastanka s predstavnicima prehrambenih tvrtki. "Vlada ima svoj program koji je pozitivno ocijenjen i držat će ga se. Uvjeren sam da će proračun koji ćemo ponuditi biti održiv", poručio je ministar Linić. Što se tiče limita koji su određeni za potrošnju u svakom ministarstvu i po kojima se najveći rezovi i to od milijardu kuna događaju u Ministarstvu poljoprivrede, a slijedi Ministarstvo zdravlja sa 560 kuna manje, Linić je poručio da je štednja i rezanje rashoda odluka Vlade, a ne nečija privatna odluka.
Univerzalni recept za cijeli svijet Preporuke MMF-a nisu iznenadile ni sindikate zaposlenih u državnoj upravi koji bi trebali biti najveće žrtve njihova provođenja.
"Poznato je da MMF nudi univerzalni recept za cijeli svijet, a to je smanjivanje broja zaposlenih ili smanjivanje plaća bez obzira o kojoj se zemlji radi koliko ima zaposlenih i kolike su njihove plaće, kaže Boris Pleša , predsjednik Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika. Što će Vlada napraviti i hoće li poslušati savjete MMF-a, Pleša ne može procijeniti jer Vlada sa sindikatom ne komunicira nego o njezinim potezima i namjerama doznaju iz medija.
Na pitanje jesu li spremni s Vladom pregovarati oko izmjena kolektivnih ugovora, Pleša odgovara da oni žele pregovarati s Vladom jer im kolektivni ugovor ističe 31. srpnja, a ako se dotad ne dogovori novi, prema Zakonu o radu teče primjena starog, a tako i prava koja su njime ugovorena. Prošla Vlada je pokušala ukinuti tu produženu primjenu izmjenama ZOR-a, ali su mu se peticijom usprotivili sindikati, a sada MMF isto sugerira i novoj vlasti.
specijal-201012070191004-Proračun