Nakon analize stanja pet velikih ekonomija – SAD-a, Kine, eurozone, Japana i Velike Britanije – MMF je došao do zaključka da se Sjedinjene Države mlako oporavljaju, a da eurozona političarima zadaje najviše brige i najrizičnija je.
Ocjenjujući dosadašnje poteze u eurozoni poručuju: "Unatoč napretku u okruženju suočenom s ograničenjima, stječe se dojam da nije dovoljno učinjeno kako bi se zaustavilo širenje krize i ublažili njezini učinci u fiskalnoj, bankarskoj i u sferi rasta". Stoga u MMF-u smatraju da bi prema najgorem scenariju bruto domaći proizvod eurozone mogao biti smanjen za pet postotnih bodova. U slučaju da kriza u eurozoni ojača, negativni učinci toga na najsiromašnije zemlje svijeta bili bi između blagih i ozbiljnih.
Pad i u Japanu i Velikoj Britaniji
Analizirajući stanje u Velikoj Britaniji prema najcrnjim scenarijima očekuje se pad BDP-a od 2 posto, dok bi japanska ekonomija pala za više od jedan posto. Takva situacija većinu bi zemalja vratila natrag u recesiju.
MMF skreće pozornost i na Sjedinjene Države. Ističe kako bi SAD bi morao izbjeći prijetnju što je čini kombinacija 4.000 milijarde dolara vrijednih poreznih olakšica kojima istječe rok i automatskog smanjenja državne potrošnje u idućoj godini.